Чому вам і вашим дітям варто роззутися: про користь ходіння босоніж

Ви звикли завжди ходити у взутті і привчаєте до цього дітей? Ось і дарма! І влітку, і взимку є багато способів зміцнити імунітет за допомогою ходіння босоніж.

На жаль, далеко не всі батьки дозволяють своїм дітям ходити босоніж. Турботливі мами і тати бояться, щоб їх малюки не простудилися або поранилися. А вже в холодну пору року про ходіння без взуття і мова не йде. Але босі прогулянки – це і загартовування, і профілактика багатьох ортопедичних проблем. В цій статі ми розповімо, чому варто частіше знімати з дочки або сина взуття, яких правил варто дотримуватися і як практикувати ходіння босоніж узимку. Дорослих це, до речі, теж стосується!

Зміцнення імунітету

Ходіння босоніж – прекрасний спосіб загартовування. При цьому можна просто дозволяти дитині побігати по будинку, а можна проводити спеціальні процедури.

При ходінні босоніж формується місцевий імунітет. При контакті двох поверхонь з різною температурою тепло йде до більш холодного джерела. Згідно з цим законом, коли діти і дорослі бігають босоніж, тепло їхніх ніг втрачається, переходить до прохолодної підлоги. Внаслідок цього має настати переохолодження стоп. Але тут приходить в дію механізм місцевого імунітету. Судини стоп звужуються, що і запобігає втраті тепла.

Якщо малюка з народження тримати в тепличних умовах, то місцевий імунітет ослабне. Пізніше він може і зовсім зникнути. Тоді дитина буде простуджуватись набагато швидше.

Але не потрібно впадати в крайність і змушувати дітей годинами ходити без шкарпеток і тапок. У перший час достатньо 10-15 хвилин, потім час можна буде потроху збільшувати.

Добре стимулює місцевий імунітет і короткочасне охолодження стоп. Для цього можна налити в таз трохи прохолодної води і дати малюкові побовтатися в ньому ніжками. Краще перед цим показати приклад: це піде і вам на користь. На перший раз буде достатньо 2-3 хвилин. Після процедури ступні потрібно обполоснути теплою водою і витерти насухо. Надалі час проведення процедури можна буде потихеньку збільшувати. Проводити таке загартовування можна круглий рік.

Профілактика ортопедичних проблем

З народження стопа у всіх людей плоска. Склепіння стопи починає формуватися тільки тоді, коли дитина починає ходити. А повністю фізіологічна плоскостопість проходить тільки до 8 років. Тому дуже важливо на етапі формування стопи забезпечити всі умови для її правильного розвитку. Один із способів профілактики розвитку плоскостопості – босі прогулянки.

При зіткненні стопи з різними поверхнями виникають такі сприятливі ефекти:

  • зміцнюється зв’язковий апарат стопи;
  • поліпшується лімфовідтікання;
  • активізуються рефлексогенні зони;
  • забезпечується правильне положення п’яткової кістки;
  • посилюється кровонаповнення тканин стопи.

При цьому для профілактики ортопедичних проблем корисно ходити не тільки босоніж в будинку по підлозі. Важливо, щоб поверхня була різна. Чудово підійдуть пісок, галька, трава. Зрозуміло, що побігати босими ногами по вулиці можливо тільки влітку в гарну погоду. В домашніх умовах і влітку, і взимку дуже корисно просто перекочувати стопою овальні та круглі предмети, ходити по черзі на п’ятах і на носочках.

Лікувальний масаж

Ходіння босоніж – це ще й прекрасний спосіб масажу. У шкірі ступнів є кілька десятків нервових закінчень. Рефлексогенний масаж застосовується в загальнозміцнюючій і лікувальній медицині. Він доповнює немедикаментозні способи лікування багатьох неврологічних проблем.

Для кращого ефекту можна ходити босоніж по спеціальних гумових килимах з різною поверхнею. При наявності бажання і вільного часу такі килимки можна зробити самостійно. На гумову основу приклеюють і пришивають ґудзики різних діаметрів, крупи, невеликі палички.

По таких килимках можна просто час від часу прогулюватися, а можна включити в елемент зарядки і марширувати по них під веселу музику. Дуже корисно дати дитині покатати ступнями спеціальні масажні кульки з шорсткою поверхнею.

Крім ефекту загартування, рефлексогенного та ортопедичного, босі прогулянки покращують здатність утримувати рівновагу тіла. Вони підвищують витривалість дитини, вчать її бути обережною. Такі прогулянки корисні не тільки малюкам. Для старших дітей і для нас, дорослих, це прекрасна профілактика хронічних хвороб вен нижніх кінцівок. Особливо важливо це для дітей і їх батьків, які страждають надмірною масою тіла.

А ще босі прогулянки – це гарний настрій, нові тактильні відчуття. Тому відпускайте своїх малюків гуляти босоніж і частіше приєднуйтесь до них! Адже для них це радість дитинства, яку багато запам’ятовують надовго і згадують пізніше, вже у дорослому віці.

Перед застосуванням будь-яких засобів народної медицини проконсультуйтеся з лікарем!

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook