Що ми робимо, коли доводиться чимало часу проводити у транспорті, щоб використати його з користю? Беремо з собою улюблену книгу у паперовому або електронному вигляді. А ще неодмінно даємо книжечки дітям! Однак лікарі закликають цього не робити і пояснюють, чому не можна читати у дорозі.
Чому від читання в дорозі захитує?
Дискомфорт у дорозі частіше за інших відчувають літні люди і діти. У першому випадку причиною захитування стають проблеми зі здоров’ям, у другому – недосконалість роботи вестибулярного апарату.
Вестибулярний апарат у дітей остаточно формується лише до 12 років. Тому малюків нерідко може захитати в дорозі. З віком ці проблеми минають, а поки діти ще маленькі, краще перед мандрівкою використовувати засоби проти захитування.
Перш за все, потрібно розуміти, що захитування – це не хвороба. Якщо немає відчуття «хитання» в стані спокою і «тремтіння» предметів під час руху, то і причин для занепокоєння немає.
Захитування розвивається як наслідок невідповідності інформації, одержуваної мозком від різних органів чуття. Інформація про рух тіла в просторі до людського мозку надходить у вигляді зорових образів, імпульсів від чутливих рецепторів у шкірі і м’язах, і у вигляді імпульсів з вестибулярного апарату. Ці джерела зазвичай доповнюють одне одного. Наприклад, коли людина встає зі стільця, потік інформації від трьох джерел узгоджений, і це не викликає дискомфорту.
По-іншому все відбувається, коли читаєш під час руху в транспорті. Вестибулярний апарат засвідчує, що ви рухаєтесь, а зір і чутливі рецептори кажуть, що руху немає, оскільки поза не змінюється і погляд зафіксований на книжці. Виникає сенсорний конфлікт, внаслідок якого організм подає сигнал про порушення. Ось і з’являється дискомфорт, нудота і, можливо, блювота.
Друга причина укачування – надлишок сенсорної інформації. Так, на палубі корабля до людського мозку надходить занадто багато сигналів про хитавицю. У відповідь на рухи опори під ногами, чутливі рецептори інформують мозок про постійну зміну пози. Вестибулярний апарат постійно фіксує переміщення в просторі. Очі також весь час спостерігають синхронні одноманітні рухи.
Що робити, щоб у транспорті не захитувало?
- Щоб уникнути неприємностей в автобусі краще сідати поруч з водієм.
- У літаку обирайте місце біля крила, де коливання і вібрація мінімальні.
- Щоб не захитало в наземному транспорті, треба дивитися на горизонт у напрямку руху, а перебуваючи на воді, не затримувати погляд на горизонті, а дивитися на нерухоме небо.
- Бажано також у транспорті вибирати такі місця, де є доступ свіжого повітря.
- Небажано подорожувати натще.
- Завжди потрібно налаштовувати себе на позитив і не думати, що подорож обов’язково завершиться погіршенням самопочуття.
- Зменшити неприємні відчуття у дорозі допоможуть м’ятні льодяники, жувальна гумка або вода із соком лимону.
Зараз в аптеках є великий вибір засобів від захитування. Обговоріть з лікарем, якому саме препарату вам варто надати перевагу, оскільки таблетки мають ряд протипоказань і обмежень за віком.