Хурму можна їсти свіжою, в’яленою, робити різні десерти, варення, салати, а також виготовляти вино, сидр і пиво. Вона не тільки смачна, а й дуже корисна для здоров’я. Вона підвищує працездатність, зміцнює серцево-судинну систему та щитоподібну залозу, має позитивний влив на зір та роботу печінки.
Хурма належить до листопадних або вічнозелених дерев і кущів сімейства Ебенові. Латинська назва хурми – Diospyros має грецьке походження і перекладається як “їжа богів” або “божественний вогонь”.
Багато видів хурми мають їстівні плоди, тому дерева і чагарники культивуються в багатьох країнах Євразії, а також в США і Австралії. Деякі вважають, що хурма – це фрукт, але насправді хурма – це ягода. Плоди хурми великі, м’ясисті, розміром з середнє яблуко. Хурма дозріває в кінці осені і може залишатися на деревах до зими.
Якщо хурма дуже в’яже рот і гірка на смак, значить, плоди не дозріли. Стигла хурма солодка на смак. У міру дозрівання в плоді знижується рівень таніну (речовина володіє дубильними властивостями і терпким смаком).
В супермаркетах або на ринку часто можна зустріти “шоколадну хурму”. Це американська хурма, яка при дозріванні темніє і набуває смак шоколаду.
Також на прилавках багато хурми сорту Шарон, виведеної в Ізраїлі. Цей сорт маркетологи назвали на честь рівнини Шарона в Ізраїлі, дана же назва сорту – Тріумф. Така хурма має більш м’який смак і не містить серцевини.
Як вибрати стиглу хурму
Якщо хурма в’яже, це може означати тільки одне – плід не дозрів. Він не тільки неприємний на смак, але і поступається в кількості вітамінів стиглому фрукту. У ньому також містяться дубильні речовини – таніни. Саме вони надають фрукту терпкий смак.
- В першу чергу слід звернути увагу на плодові листочки. Якщо вони зелені, то смак у хурми буде терпкий, а сам плід ще не готовий до вживання в їжу. І, навпаки, якщо листочки підсохлі, то цілком ймовірно, що фрукт стиглий і його можна їсти.
- На солодкої хурмі є смужки, що нагадують павутину, і невеликі чорні мітки поруч із плодоніжкою. Фрукт, який не в`яже, має форму серця або приплющену.
- На хурмі можуть бути невеликі темні плями. У цьому немає нічого страшного, і такий фрукт цілком можна їсти. А ось якщо плями великі, то це пов`язано з неправильним зберіганням або транспортуванням, в результаті чого всередині плоду почалися небезпечні біохімічні процеси. Забороняється вживати в їжу таку хурму. Як вибрати плід, щоб виключити ймовірність отруєння? Не купувати фрукти з великими темними плямами.
- Якщо хурма тверда, швидше за все, що вона незріла. Солодкий, дозрів фрукт має яскраво-оранжевий, а не жовтий колір, і м`яку структуру.
Якщо ви купили терпку хурму – не засмучуйтеся. Покладіть плоди на 12 годин у морозильну камеру. Після розморожування вона буде солодкою.
Корисні властивості хурми
Хурма дуже корисна, містить багато вітамінів та мікроелементів.
- Хурма містить залізо, марганець, а також дубильні речовини, вітамін С і бета-каротин.
- Вміст цукру в хурмі досить високий, але не дивлячись на це, хурма має невисокий глікемічний індекс (тобто не сприяє швидкому підвищенню цукру в крові).
- Хурму рекомендують вживати при анемії і гіпертонії, для нормалізації ліпідного обміну і підтримки стану печінки і жовчовивідних шляхів.
- Хурма корисна і при нервовому і фізичному виснаженні, тому в період активного навчання або занять спорту варто включити в свій раціон хурму.
- 100 г хурми містить лише 66 ккал.
Кому хурма шкодить
Надмірне вживання хурми може нашкодити організму. Хурму не рекомендують їсти людям, які нещодавно перенесли операцію на черевній порожнині, через високий вміст таніну в плоді, що може призводить до здуття. Також надмірне вживання хурми може привести до гострої кишкової непрохідності. Не варто їсти хурму людям із виразкою шлунка, захворюваннями нирок (бо має сечогінний ефект).