Ви, мабуть, помічали, що деякі огірки гірчать, хоча зовні не відрізняються від інших. Ми розповімо чому так відбувається, як цьому запобігти і як позбутися гіркоти в огірках.
Насамперед слід сказати, що гіркуваті огірки такі ж корисні, як і звичайні. Вони містять той самий набір вітамінів та мікроелементів. З іншого боку, гіркота дає огіркам додаткові переваги і навіть є корисною:
- покращує апетит,
- стимулює роботу жовчного міхура,
- має протизапальну та анальгетичну дію.
Тому не слід викидати гіркі огірки!
Чим підживити огірки під час цвітіння і плодоношення, щоб збільшити урожай
Чому гірчать огірки?
Огірок належить до сімейства гарбузових. У їхніх плодах, листі і стеблі виробляється глікозид кукурбітацину – речовина, яка надає огіркам гіркого присмаку. Вона міститься у рослинах на генетичному рівні і виробляється природним чином.
Посадіть у серпні огірки, щоб мати гарний врожай до пізньої осені
До появи гіркоти в огірках призводять стресові фактори, несприятливі для росту і розвитку рослин.
- Неправильне освітлення. Огірки надають перевагу розсіяному світлу, притіненню, тому їх добре висівати у тіні кукурудзи. Також несприятлива для огірків густа тінь. Загущений посів призводить до того, що до огірків потрапляє надто мало сонця. У повній тіні огірки не будуть плодоносити або будуть давати мало гірких плодів.
- Надлишок води в дощову погоду призводять до гіркоти.
- Спека і низька вологість повітря. Огірки люблять дощування, робити його треба рано-вранці до початку спеки.
- Огірки не любить холодну воду: температура води не має бути нижчою ніж 20-22 °С. Якщо погода спекотна, поливати огірки треба зранку і ввечері, на кожну рослину — по 10 літрів води. Щоб зберегти вологу, потрібно регулярно прополювати, розпушувати міжряддя, мульчувати. У прохолодну погоду треба поливати раз на два-три дні. Грунт не повинен пересихати. Не можна спочатку пересушити ґрунт, а потім залити огірки – гірчитимуть.
- Затяжна холодна погода сприяє появі гіркоти в огірках. Вони переходять у режим виживання, прагнучи швидко дати насіння, накопичують гіркоту. За таких погодних умов огірки слід обробити стимуляторами росту, які допомагають рослині пережити стресовий період. Також можна полити органічними добривами, підживити мінеральними — з калієм та фосфором.
- Різкі коливання температури. Покращити ситуацію можна, якщо вирощувати огірки у теплицях або на теплих грядках. При різкому зниженні температури вночі огірки краще не накривати плівкою, а повністю замульчувати сіном. Під шаром трави тепло зберігається набагато краще, чим під плівкою.
- Удобрення огірків свіжим гноєм може спровокувати гіркоту.
- Правильний вибір насіння. Є різновиди гібридів огірків, які не мають гіркоти, але в наступних поколіннях вона все ж таки проявляється. Тому насіння гібридів варто поновлювати щороку. Запам’ятайте: якщо насіння зібране з гірких огірків, то новий урожай також гірчитиме, навіть за умови правильного догляду.
- Бджолозапильні сорти огірків містять багато кукурбітацину і здатні його швидко утворювати гіркоту при несприятливих для росту умовах. Сучасні гібриди практично не гірчать.
- Якщо на огірок нападає білокрилка чи кліщ, у ньому з’являється гіркота. Тому важливо вживати профілактичних заходів проти шкідників.
Як позбутися гіркоти в огірках
Якщо огірки гірчать, є перевірений спосіб позбутися гіркоти. Для цього перед консервуванням або засолювання плоди потрібно замочити у холодній воді на 6-10 годин.
Щоб огірки не гірчили, їх рекомендовано збирати, доки вони ще не досягли великих розмірів. У такому разі у них не встигає накопичитися критична кількість речовини, яка додає плодам гіркоти.
Врахуйте, що огіркам, крім азоту, потрібно багато калію і магнію. Тому внесення органічних добрив слід чергувати з мінеральними. Підживлювати огірки треба регулярно! Якщо зовсім не вносили добрив, то вже після першого підживлення помітите ефект: збільшиться кількість і якість урожаю, гіркота зникне, а смак помітно покращиться. Обов’язковим є чергування кореневих і позакореневих підживлень. Кореневі підживлення здійснюються після поливу!