Відпочинок Сім'я

Червоногородський замок: Тернопільщина, яку не знайти на картах

Тернопільщину не дарма називають краєм фортець. Однак, на превеликий жаль, далеко не всі споруди можна знайти на картах. Деякі зникають буквально на очах.

Яскравим цьому прикладом є Червоноградський замок, розташований у Червонограді Заліщицького районі. Проте сьогодні такої місцини на карті просто не знайти. Усе через те, що в лютому 1945 року населений пункт перестав існувати. А в 1970-му назву забрали з усіх карт та довідників.

Тому при пошуку наймістичнішої фортеці Тернопілля слід відштовхуватися від села Никрів – найближчого населеного пункту.

Червоногородський замок

На жаль, достеменно історія Червоноградського замку не відома. Архіви зберегли лише поодинокі події.

Ймовірно, замок збудували ще у десятому столітті руські князі. Знаємо точно, що дерев’яну основу 1241 року зруйнували монголо-татари. Географічний словник Королівства Польського та інших слов’янських теренів згадує вже кам’яну фортецю як одне з володінь короля Польщі Каземіжа ІІІ.

У XIV ст. будівлею заволоділи князі Коріатовичі. А вже 1538-го фортецю спалили волохи й татари.

На початку XVII ст. каштелян Микола Данилович звів мурований замок із чотирма вежами на кутах. Потрапити всередину можна було лише через в’їзну браму.

У 1648-му замок захопив Богдан Хмельницький, а в 1672-му – султан Магомет Четвертий.


Те, що частково збереглося сьогодні – робота Кароля Понінського. Він у 1820 році розібрав дві вежі, укріпив фундамент, вніс в оздоблення псевдоренесанський стиль.

Найбільше руйнувань замок зазнав за часів Першої світової війни. Відтоді споруду ні разі не відбудовували й навіть не реставрували.

Сьогодні тут можна побачити лише дві майже вщент зруйновані башти та кілька метрів мурів.

Попри всю історичну цінність, Червоноградський замок не поспішають ремонтувати. Усе – через відсутність фінансування у місцевої влади.

Однак навіть занедбаний стан не відштовхує туристів. Місцеві жителі стверджують, що все – завдяки містиці, оповитій довкола.

До прикладу, коли долину встелює туман, поблизу башт можна почути брязкіт зброї та іржання коней.

Ще однією дивиною є те, що ніхто з туристів не може залишитися на ніч на території зруйнованого замку. Жителі села Нирків неодноразово згадували наляканих приїжджих, які просили на нічліг після заходу Сонця. У чому річ такого страху й досі не відомо.

На цьому містика Червонограду не закінчується. З десяток історій можна почути як від місцевих, так і від екскурсоводів й навіть від бувалих туристів.

До слова, поблизу фортеці є шістнадцятиметровий каскадний водограй – Джуринський водоспад.

З Файного до Червоноградського замку напряму доїхати не вийде. Однак можливо добратися рейсовим автобусом до села Нирків, а вже звідти – пішки чи на таксі до фортифікаційної споруди. Поїздка триватиме понад дві години. Обмежень для відвідин замку немає.

 

Джерело

Дата публікації: 11.06.2020 img Поділитися