Що таке безпліддя?
Безпліддя — це стан, при якому пара не може за певний період часу (зазвичай понад рік) досягти вагітності після регулярних спроб без контрацепції. Це серйозна медична проблема, яка може виникнути як у чоловіків, так і у жінок. Детальніше про патологію розповідаємо у цій статті.
Види безпліддя
Це захворювання може виникати як у жінок, так і у чоловіків. Розрізняють такі види жіночого безпліддя:
- Абсолютне — істотно пошкоджений або відсутній один або декілька репродуктивних органів – матка, яєчники чи фаллопієві труби.
- Ендокринне — виникає внаслідок гормональних порушень, які призводять до відсутності або рідкісних овуляцій.
- Маткове — пов’язане із захворюваннями, які виникають у матці — поліпи, ендометріоз, міома.
- Трубно-перитонеальне — полягає у порушенні прохідності фаллопієвих труб.
- Психогенне — вагітність не настає через часті стреси, перевтому, надмірні емоційні перенавантаження.
Розвиток недуги у чоловіків пов’язаний з проблемами, які впливають на їхню здатність до запліднення. Це може бути зумовлено низькою кількістю та рухливістю сперматозоїдів, аномаліями у статевих органах чоловіка або іншими медичними станами. Також патологія може розвинутися на тлі шкідливих звичок, внаслідок радіаційного або хімічного впливу на організм.
Причини безпліддя
Причини захворювання можуть бути різноманітні й включають фізіологічні, психологічні аспекти.
Безпліддя у чоловіків може бути спричинене:
- сперматогенезом (порушенням у формуванні сперми);
- варикоцеле (розширенням вен в області яєчок);
- інфекціями статевих органів;
- вживанням алкоголю або тютюну.
Безпліддя у жінок може бути спричинене:
- ановуляцією (відсутністю або рідкісними явищами овуляції);
- ендометріозом (патологічним станом оболонок матки);
- утрудненими фізіологічними станами (наприклад, полікістозом яєчників).
Симптоми безпліддя
Симптоми хвороби можуть бути різноманітними. У чоловіків захворювання супроводжується зниженою сексуальною активністю, проблемами з еякуляцією або змінами в стані сперми.
У жінок менструальний цикл може бути нерегулярним або відсутнім, ймовірне відчуття болю у животі під час менструації або під час статевого акту. На порушення гормонального фону вказує оволосіння за чоловічим типом — під пахвами, над верхньою губою.
За наявності вищевказаних ознак недуги необхідно звернутися до спеціаліста, який проведе ретельну діагностику та надасть медичний висновок. У приватній клініці Complimed ви можете записатися до кваліфікованого лікаря для консультації та обстеження.
Діагностика безпліддя
Діагностика розпочинається зі збору анамнезу. Лікар уточнює у пацієнта як довго не виходить зачати дитину, чи була вагітність раніше, їх кількість, чи були переривання вагітності, пологи. Також фахівець запитує про попереднє лікування безпліддя, якщо таке було.
Додатково призначаються аналізи крові, сечі, цитологічне дослідження шийки матки, бактеріологічне і бактеріоскопічне дослідження. Ультразвукове дослідження (УЗД) органів малого таза у жінок, досліджується прохідність маткових труб.
Пройти детальне обстеження можна в нашій приватній гінекології. Після діагностики спеціалісти призначать терапію, яка позбавить вас від проблеми.
Лікування та профілактика безпліддя
Лікування безпліддя залежить від причини, яка його спричинила. Це може бути медикаментозна терапія, хірургічне втручання. При психогенному факторі призначається психотерапія. Також може бути призначені репродуктивні технології — екстракорпоральне запліднення (ЕКО). При цьому методі запліднення яйцеклітини відбувається поза тілом жінки — в лабораторних умовах, після чого отриманий ембріон переноситься в порожнину матки майбутньої матері.
Профілактика патології включає ведення здорового способу життя, проходження регулярних медичних оглядів та уникнення впливу негативних факторів навколишнього середовища.
Безпліддя — це серйозна проблема, але сучасна медицина пропонує багато ефективних методів діагностики та лікування. Важливо невідкладно звернутися до кваліфікованого фахівця, якщо у вас є підозри на цю проблему.