Головне у випіканні англійського кексу – вберегти п’яні сухофрукти від чоловіка (і від себе також), бо вони ду-у-уже смачні, і скуштувавши шматочок, є ризик, що не втримаєтеся і з’їсте півбанки. Ще одне дуже складне завдання – зберегти кекс упродовж кількох тижнів до свята: під час випікання в домі буде такий аромат, що всі намагатимуться вкраяти бодай шматочок кексу. Не давайте! Через кілька тижнів кекс стане тільки смачнішим! Він вартий того, щоб зачекати.
Якщо чітко дотримуватися рецепта (зверніть увагу, що випікається кекс за температури 140 ºС упродовж 3–4 годин) – десерт вдасться просто неймовірно смачним!
Англійський різдвяний кекс із «п’яними» сухофруктами
- Сухофрукти: приблизно 1,5 кг (по 300 г світлих і темних родзинок та сушеної журавлини, по 200 г кураги, в’ялених вишень і кольорових цукатів), 150 мл коньяку (рому, бренді тощо).
- Тісто: по 350 г масла і цукру (бажано коричневого), 6 яєць, 75 г мигдального борошна (змолоти мигдаль), 3 ст. ложки меду (бажано темного гречаного), 2 ст. ложки чорної патоки (меляси, можна замінити будь-яким цукровим сиропом, наприклад, кленовим або медом), 100 г посічених горіхів, 1 апельсин (уся цедра і сік половини плода), 1 лимон (уся цедра і сік половини плода), 350 г борошна (просіяного), по 1 ч. ложці кориці, меленого імбиру, мускатного горіха і духмяного перцю, ваніль.
Сухофрукти ошпарити окропом, помити, просушити. Великі сухофрукти порізати однаковими шматочками завбільшки, як родзинка. Скласти у трилітрову баку, залити 150 мл рому (коньяку, бренді тощо), перемішати, щоб кожен шматочок намок, закрити капроновою кришкою. Поставити на видному місці, щоб не забувати струшувати щодня протягом тижня.
Тісто: масло добре збити, частинами ввести цукор, додати по одному жовтку. Збити, додати мед, мелясу, цедру, сік. Борошно змішати зі спеціями та мигдальним борошном, ввести в масляну суміш. Ні соди, ні розпушувача не додавати! Ввести збиті у піну білки, акуратно розмішати ложкою. Кілька ложок тіста (без сухофруктів та горіхів) відкласти.
«П’яні» сухофрукти обтрусити борошном і всипати в тісто, додати горіхи, акуратно розмішати. Підготувати форми: змастити маслом, вистелити подвійним пергаментом, уздовж стінок поставити високу стрічку з паперу (має бути вища від форми десь на 10 см). Тісто (без сухофруктів) розподілити мокрою рукою по дну. Викласти тісто з сухофруктами, розрівняти мокрою рукою. Форми зовні обмотати фольгою в три шари. Поставити у розігріту до 130–140 ºС духовку, пекти 3–4 год.
Коли кекс припечеться, прикрити пергаментом. Готовність перевірити шпажкою: має бути абсолютно суха. Дати охолонути у формі. Далі, не дістаючи із форми, наколоти шпажкою і змочити пензликом ромом (коньяком, бренді тощо). Загорнути пергаментом (тим, що виступав з боків), обмотати разом із формою фольгою і залишити до ранку.
Повністю охолоджений кекс дістати з форми, зняти пергамент, замотати в чистий пергамент, потім у фольгу і в пакет, зав’язати. Зберігати до Нового року або Різдва (до семи тижнів). Щотижня розгортати і змащувати кондитерським пензликом, змоченим в ромі (коньяку, бренді тощо). Весь час зберігати в кімнаті. За день до свята можна прикрасити мастикою або помадкою. Виходить два кекси діаметром 26 і 18 см заввишки приблизно 7 см.