Дім Духовність

Чому не можна прати тиждень після Водохреща

У давнину після Водохреща люди не прали щонайменше тиждень. Усі ретельно дотримувалися цього правила. Ось чому…

Давня традиція

У давнину люди вірили, що на Водохреще у той момент, як священник під час освячення води занурює хрест у воду, всі чорти та всяка нечиста сила вистрибує з водойми і залишається на землі до того часу, поки якась із жінок не прийде на річку прати білизну. Коли брудна білизна опуститься у воду, то разом з нею встрибнуть у воду і всі чорти, що мерзли на землі.

А тому побожні бабусі колись не дозволяли молодим жінкам прати білизну протягом цілого тижня після Водохреща, а то і довше, «щоб більше вигибло нечистої сили від водосвятських морозів».

Тому після Водохреща по селах жінки тиждень намагалися нічого не прати. Казали, що у воді сидить чорт і може вчепитися та утопити. Набирати воду ходили тільки чоловіки. Подекуди ця традиція збереглася і до нині. І хоч давно ніхто не пере у водоймах і не вірить у чортів, але прання відкладають на потім.

Думка священника

“Після Йорданського водосвяття уся вода стає одухотвореною Богом та наповненою силою Святого Духа, – пояснює священник Володимир. – Це є змістом свята. Уся земля тішиться, бо сьогодні Спаситель воду наповняє Своєю присутністю та силою Святого Духа. Так вода набирає святих властивостей і цілющої сили”.

Отець Володимир заперечує поширене у народі повір’я, згідно з яким після водосвяття ще принаймні тиждень не можна прати або ж купатися. “Воду можна звично використовувати і тепер. Цим ми Бога не образимо. Його ми радше образимо якоюсь провиною чи переступанням заповідей Божих, а не вживанням води для щоденних потреб”.

 

Дата публікації: 19.01.2021 img Поділитися