лялька-мотанка

Чому лялька-мотанка без обличчя?

Лялька-мотанка не просто іграшка. Вона вважається оберегом. Тому здавна її виготовляють, дотримуючись строгих правил.

Ви, напевне, звернули увагу, що мотанка — це лялька без обличчя. Очі, брови, вуста, ніс ніколи не промальовувалися в ляльках-оберегах. І це зовсім не тому, що наші предки не вміли малювати.

Чому мотанка не має обличчя?

Згідно з давніми віруваннями, безлика лялька не зможе стати чиїм-небудь двійником, а отже, ніколи не принесе шкоди людині. При цьому ні навмисно, ні випадково.

Слов’яни були впевнені: лялькам-оберегам не можна малювати обличчя ще й тому, що через очі ляльки в її господаря може вселитися злий дух.

Для того, щоб наділити маленьку ляльку-мотанку великою магічною силою, на ляльковому обличчі нитками чи стрічками виплітали рівнобічний кольоровий хрест — давній могутній символ Сонця.

Радимо також прочитати: Українські хустки: цікаві факти, значення, традиції, прикмети

Чому лялька зветься мотанкою?

Бо виготовлення цієї магічної іграшки — цілий ритуал, і використовувати ножиці, голки та інші колючо-ріжучі предмети заборонялося. Клаптики тканини рвали на менші клапті, скручували нитками — й ось вона, лялька-мотанка!

Під час створення ляльки-мотанки кожна дрібниця має своє значення. Так, нитки намотували за ходом Сонця (зі сходу на захід) по спіралі (символ безкінечності духовного життя). При цьому бажали людині, для якої робився оберіг добра і щастя, міцного здоров’я, начитували відповідні молитви.

Виготовляти ляльку-мотанку як оберіг треба було тільки в «хороший» період (краще взимку). Невдалим часом були свята і вихідні, а також середа і п’ятниця (у ці дні займатися рукоділлям вважалося за гріх).

Не можна було мотати ляльку-оберіг вночі….

Дуже строго дотримувалися ще одного правила: змайструвати ляльку-мотанку так, щоб вона стала оберегом, потрібно було за один раз, не відкладаючи роботу на потім чи на завтра. Вважалося, що зроблене вдруге перекреслює те, що було створено вперше, і таким чином оберіг втрачає свою силу.

Для виготовлення мотанки-оберега брали клаптики ношеного одягу, до того ж «щасливого» — того, який носили в найкращі періоди життя, не затьмареного ні бідами, ні хворобами чи бідністю, ви чи ваші родичі.

Розмір ляльки-мотанки визначався відстанню від кінчика вказівного пальця до зап’ястка.

При виготовленні оберегів для дівчат, жінок використовували білий, червоний, зелений та жовтий кольори.

Мотанку не виставляли на показ, берегли, як зіницю ока…

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook