За програмою “Доступні ліки” ліки можна отримати безплатно або дешевше. У 2024 році програма включає понад 500 найменувань ліків та медичних виробів, які пацієнти отримують безоплатно або з частковою доплатою, – розповідають у Національній службі здоров’я України.
Як отримати безплатні ліки?
Щоб отримати “Доступні ліки”, пацієнту необхідно звернутися до лікаря та отримати електронний рецепт. Сімейний лікар, терапевт або педіатр може призначити ліки та виписати е-рецепт при:
- серцево-судинних захворюваннях;
- цукровому діабеті II типу (таблетовані форми ліків);
- хронічному обструктивному захворюванню легень (в т.ч. бронхіальній астмі).
Також сімейний лікар може виписати е-рецепт на ліки за програмою за іншими напрямами, якщо до цього лікар-спеціаліст створив план лікування для пацієнта з призначенням лікарських засобів або медичних виробів.
Щоб скористатися програмою за іншими напрямами, спочатку слід отримати призначення лікаря-спеціаліста, який також може виписати перший е-рецепт:
- при розладах психіки та поведінки — психіатр;
- при епілепсії — невролог або психіатр;
- при нецукровому діабеті та для пацієнтів з цукровим діабетом, що потребують терапії препаратами інсуліну, — ендокринолог;
- при цукровому діабеті І типу для отримання тест-смужок — ендокринолог, якщо ви раніше не отримували тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові за програмою. Наступні рецепти зможе виписати лікар первинної медичної допомоги;
- при хворобі Паркінсона — невролог;
- для людей у посттрансплантаційному періоді — трансплант-координатор.
Як виписати знеболювальні препарати?
Виписування знеболювальних для паліативних пацієнтів залежить від діагнозу.
- злоякісні захворювання — лікар первинної медичної допомоги;
- розлади психіки та поведінки — лікар-психіатр;
- інші діагнози — сімейний лікар після призначення лікаря-спеціаліста.
Згідно зі стандартами медичної допомоги «Хронічний больовий синдром у дорослих та дітей» для пацієнтів, у яких після призначення їм знеболювальної терапії опіоїдами, знеболення задовільне без неприйнятних побічних ефектів – лікування продовжується з принаймні щомісячним оглядом лікарем ПМД або лікарем-спеціалістом.
Лікар ПМД або лікар-спеціаліст обговорює з пацієнтом план лікування із застосуванням опіоїдів та надає інформацію щодо побічних ефектів / потенційних проблем застосування опіоїдів, узгоджує поетапно весь процес лікування. А для пацієнтів з болем зумовленим не злоякісними захворюваннями зупинку лікування опіоїдами, зокрема.
Правила виписування опіоїдів не змінюються. Як і раніше лікарі-спеціалісти та лікарі первинної медичної допомоги можуть виписувати рецепти на опіоїдні анальгетики за загальними правилами згідно наказу МОЗ №360
Лікар-спеціаліст може виписати рецепт на знеболювальну терапію опіоїдами за загальними правилами виписування рецепта – поза програмою реімбурсації.
Як знайти аптеку, де є “доступні ліки”?
Після створення плану лікування лікарем-спеціалістом, пацієнт може звернутися за е-рецептом до свого сімейного лікаря. Пацієнт отримає на телефон СМС із номером рецепта та кодом підтвердження. З цим потрібно звернутися в аптеку, яка відпускає ліки за програмою реімбурсації. Зазвичай такі аптеки мають на дверях наліпку “Тут є “Доступні ліки” та “+Інсуліни”.
Знайти найближчу аптеку з договором із НСЗУ також можна через:
- контакт-центр НСЗУ за номером 16-77: оператор підкаже, де найближча аптека, яка має договір та відпускає ліки за необхідним напрямо;
- дашборд на сайті НСЗУ: https://cutt.ly/deqODTLZ: у меню зліва оберіть ваш населений пункт та потрібний напрям програми реімбурсації; дашборд покаже аптеки, які відповідають вашому запиту, з адресами та контактами; радимо попередньо зателефонувати в аптеку та уточнити, чи є в наявності потрібний вам лікарський засіб;
- чат-бот “Спитай Гриця” https://t.me/SpytaiGrytsia_bot: виконуйте вказівки чат-бота і він підкаже, де найближча аптека.
Post Views: 23