пам'ять

Наша пам’ять працює зовсім не так, як ми уявляємо, – цікаве відкриття

Учені доводять, що мати "погану" пам'ять та забувати - це навіть корисно! Вміння забувати - це така ж необхідна навичка, як і запам'ятовування.

Якщо говорити простою мовою, наш мозок може зберігати набагато більше інформації, ніж ми можемо собі уявити. Ми навряд чи коли-небудь зможемо “заповнити” його до межі. Тому не варто хвилюватися, що одного дня в нашій пам’яті не залишиться місця для нових спогадів.

Але чому ж тоді ми все забуваємо? Насправді проблема може бути не в тому, що ми не можемо запам’ятати нову інформацію, а в тому, що ми не вміємо відпускати стару, непотрібну інформацію. Це трохи схоже на те, як складно знайти щось у надто захаращеній кімнаті.

“Коли люди скаржаться на свою пам’ять, вони зазвичай вважають, що їхня проблема полягає в нездатності запам’ятати інформацію або утримати її в пам’яті”, – каже професор психології університету Каліфорнійського Роберт Бйорк.

Пам’ятати все – це і добре, і погано водночас. Проблема поганого запам’ятовування може полягати у нездатності викидати із пам’яті зайву інформацію. Ця теорія стає дедалі популярнішою серед дослідників.

Науковці кажуть, що забування – це частина нашої пам’яті, яка допомагає нам краще ухвалювати рішення, зберігаючи важливе і позбавляючись від зайвого.

Як нам навчитися забувати та очищати пам’ять?

Ось кілька порад, які допоможуть навчитися забувати зайву інформацію:

  1. Не повертайтеся до спогадів, які вам не потрібні. Чим частіше ми думаємо про щось, тим сильніше це закріплюється в нашій пам’яті.
  2. Практикуйте. Ви можете навчитися контролювати свої спогади, і дослідження показують, що це можливо зробити, хоча іноді і складно. Професор Майкл Андерсон з Кембридзького університету в 2001 році провів дослідження, яке підтвердило, що якщо пригнічувати в пам’яті певні спогади, то справді можна досягти того, що вони стануть менш нав’язливими.
  3. Займайтеся фізичними вправами. Вони не тільки корисні для тіла, але й можуть допомогти вам краще управляти своїми спогадами. Це було доведено під час дослідження на мишах: існує чіткий зв’язок між утворенням нових нейронів і процесом позбавлення від непотрібних спогадів.

Таким чином, забувати – це не завжди погано. Це може бути і корисною навичкою, яка допомагає нам зберегти важливе та позбутися непотрібного.

Підводить пам’ять: які причини, коли це ок, а коли звернутися до лікаря?

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook