Традиційно вважається, що за рік по смерті людини на могилі має стояти пам’ятник. І пов’язано це насамперед із переважно християнським віросповіданням нашого народу, тож із цього погляду все з ніби й правильно.
Але в кожному конкретному випадку перед рідними постає цілий ряд суто практичних запитань. Як сильно осідатиме грунт? Скільки часу займе виготовлення пам’ятника? Які підготовчі роботи слід провести перед його встановленням? Як впливатиме на хід робіт погода? Про те, на які природні фактори слід зважати, розповідає менеджер компанії «Меморіальна архітектура» Світлана.
– Як і будь-які вуличні роботи, впорядкування місця поховання найкраще проводити в теплу суху погоду, – зауважує пані Світлана. – Очевидно, що не завжди так виходить. Навіть у теплу пору року природа здатна підносити сюрпризи, що може вплинути на термін виконання.
Слід зважати ще й на характер ґрунту – менший вплив цей фактор має, коли новий пам’ятник ставитимуть на стару могилу. А от на місці свіжого поховання земля може осідати протягом тривалого часу, тож зазвичай ми рекомендуємо не поспішати зі встановленням надгробка. Буває, що й за рік ґрунт продовжує просідати – а це невідворотно призведе до проблем надалі.
Терміни виконання замовлення зазвичай становлять кілька тижнів і залежать від складності. Розрахунок проводять після завершення усіх робіт.
З якого граніту зробити пам’ятник, стільницю, підвіконня
Як, замовляючи пам’ятник, захиститися від шахраїв?
І пропонуємо кілька порад, як уберегтися від шахраїв.
- При зверненні в офіс не соромтеся поцікавитися документами: про реєстрацію підприємства, офіційне працевлаштування працівників, куточком споживача.
- Мають бути в наявності каталоги та зразки – їх вигляд та наповнення (як і охайність персоналу) багато скажуть про ставлення фірми до роботи.
- Певною гарантією може служити термін існування фірми та кошторис на послуги – низька ціна не обов’язково свідчить про потенційне шахрайство, але дає привід задуматися про якість матеріалу й довговічність готової продукції.
- Добре, коли на вироби з натурального каменю дають довічну гарантію.
Автор – Руслан Мельничук, архів газети “Сім’я і дім”