кінь палац Антоніни

Чому у Британському музеї зберігається череп коня із селища на Хмельниччині?

Селище Антоніни на Хмельниччині прославилося у Британії, хоча в Україні про нього, на жаль, за межами області знають небагато. І даремно! Це батьківщина справжнього артефакту світового значення!

Побачити артефакт із селища Антоніни, що на Хмельниччині, можна у Британському музеї в Лондоні: уже понад сто років там зберігається череп коня, привезеного з України.

Українське селище, якому дивувалися в Європі

Селищу Антоніни понад 400 років. Свою назву воно отримало на честь коханої дружини власника села, яка походила з князівського роду Сангушків.

Один з наступних власників цих земель, Юзеф Потоцький звів тут у 1897 році розкішний палац, який був взірцем європейського шику. До речі, він був інноваційним! Біля центрального входу у палац були розміщені електричні ліхтарі, а тоді мало хто міг собі дозволити провести електрику! Для цього в Антонінах напочатку ХХ століття була збудована окрема електростанція, а ще раніше була прокладена телефонна лінія, до речі, на кілька років раніше, ніж з’явився телефон у російського імператора Миколи ІІ.

Антоніни. Палац Потоцьких.1914 рік
Антоніни. Палац Потоцьких. 1914 рік

У палаці була одна з найбільших бібліотек Польщі: більш як 20 тисяч книг. Неподалік було закладено парк з численними екзотичними деревами та квітами. Згодом тут з’явився ботанічний сад і зоопарк (у ньому були верблюди, страуси і навіть лев).

У 1901 році Юзеф Потоцький купив один із перших у світі швидкісних автомобілів. Незабаром у нього був власний автопарк із дев’яти автомобілів.

Знай наших: Чикаленко – український олігарх, про якого має знати кожен

До наших днів в Антонінах збереглися лише деякі будівлі колишнього маєтку: будівля каретного (людини, яка доглядала за каретами), возівня, гараж, кінний манеж, будинок ветеринара тощо. Палац спалили більшовики в 1919 році, на його місці зараз стадіон. Від палацу залишилося лише старовинні колони та брама, які зараз стоять перед входом на стадіон.

Знай наших: 25 українців, які змінили світ

Еталонний кінь родом з України

Антоніни напочатку ХХ століття стали також осередком конярства. Князь Потоцький та його дружина дуже любили коней. До того ж це було модно і можна було добре на цьому заробити. Потоцький сам оглядав кожного коня перед купівлею чи продажем, бо обирав тільки найкращих.

Саме в Антонінах виростили славетного коня Сковронека, якого напочатку ХХ століття купили у Потоцьких. Його вивезли у Британію, а його потомство стало найтитулованішими скакунами усіх часів і дуже високо цінувалося. Багатії записувалися у чергу, щоб купити породисте лоша. Кажуть, за самого коня власнику пропонували 250 тисяч доларів. Сьогодні цю суму можна прирівняти до 5 мільйонів доларів.

Після смерті коня Сковронека його череп уже понад сто років зберігають у Британському музеї. Річ у тім, що цього коня вважали еталоном з ідеальною формою голови, довжиною шиї та розміром тіла. І досі до цього коня прирівнюють усіх інших породистих жеребців.

Матеріал підготовлено за документальним проєктом “Українські палаци. Золота доба” Акіма Галімова

Відео можна переглянути тут:

 

 

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook