орхідея

Чому в’яне орхідея: сім причин та як врятувати рослину?

Яка краса — отримати у подарунок або купити орхідею! У неї дивовижні квіти різноманітних відтінків і соковите глянцеве листя. Але трапляється, що з часом квітка втрачає вигляд: іноді в орхідеї в’яне листя. У цій публікації ми з’ясуємо, які можуть бути причини втрати тургору, як допомогти рослині і як надалі запобігти в’яненню.

  • Передусім слід сказати, що здебільшого причина в’янення листя “ховається” у корінні, адже воно відіграє ключову роль у живленні орхідеї. І якщо страждає коріння, листя починає в’янути і втрачати тургор.
  • В’янення листя орхідеї може бути природним, закономірним етапом старіння: для орхідеї нормально втрачати два нижні листки на рік, але при цьому вона має відрощувати молоденькі. Тому якщо зів’яли нижні листки, то імовірно, проблеми нема. Якщо зів’яло все листя – треба шукати причину.

Дівчата, ніколи не тримайте вдома орхідею! На роботі – так, вдома – ні

Чому в’яне листя орхідеї?

Причина 1 – неправильний полив

Від надлишку вологи коріння орхідеї гниє, від нестачі – висихає. Тому дуже важливо регулярно зволожувати субстрат. Якщо на стінках горщика зник конденсат, а корінці стали сірими – орхідею пора полити. Поливу зверху може бути недостатньо – вода протікає наскрізь, а корінці залишаться сухими. Найкращий спосіб поливу – занурити горщик в посудину, заповнену відстояною водою кімнатної температури на 20 хвилин. За цей час субстрат добре промокне і зможе віддавати корінню вологу. після такого поливу вода не має залишатися у горщику, а швидко стекти.

Причина – невідповідна температура

Орхідея любить сонце, але від прямих променів страждає і починає в’янути. Тому якщо рослина перегрілася на сонці, її потрібно переставити у притінене місце, обприскати листочки і зачекати, поки відійде. Також не варто ставити орхідею поряд з опалювальними приладами, на підвіконні над батареєю. Щоб покращити клімат, можна поставити горщик із квіткою у піддон із вологим керамзитом. Волога буде випаровуватися і зволожувати коріння.

Що робити, якщо орхідея не цвіте

Причина 3 – надлишок добрив

Орхідея дуже чутлива до добрив. Тому слід використовувати тільки спеціалізовані добрива для орхідеї, дотримуючись норми, вказаної на упаковці. Універсальні добрива для квітучих не підходять. Строго заборонені органічні добрива і будь-які народні підживки.

Причина 4 – надто щільний субстрат

Більшість кімнатних орхідей – епіфітні рослини, тому субстрат їм потрібен лише для того, щоб підтримувати кореневу систему та створювати навколо неї оптимальну вологість. Тому він має бути максимально пухкий, світло- і повітропроникний. Його не можна щільно набивати в горщик, інакше доступ повітря та світла до коріння буде утруднений, субстрат погано просихає, що призводить до гниття коріння.

Причина 5 – відсутність пересадок

З часом субстрат виснажується, спресовується, у ньому накопичуються нерозчинні солі, органічні компоненти розкладаються і призводять до гниття коріння, коріння  розростається і йому стає тісно у горщику. Пересаджувати орхідею потрібно раз на три роки, коли вона не цвіте.

Причина 6 – пошкодження шкідниками

Внаслідок підвищеної вологості зростає ризик розмноження шкідників, зокрема, грибних комариків. Комахи не шкодять орхідеї, а ось їхні личинки під’їдають коріння орхідеї. Пошкоджені ділянки загнивають, гниль швидко поширюється. Ще один поширений шкідник орхідеї – плодова мушка, або дрозофіла. Вона не шкодить рослині, але свідчить, що у субстраті почалися гнильні процеси. Отже, коріння під загрозою. Також існують інші шкідники орхідеї: білокрилка, щитівка, попелиця, трипси. Вони живляться соком листя, внаслідок чого воно в’яне.

Причина 7 – хвороби

Ознаками захворювання листя є наліт або плями. Якщо помітили, видаліть уражені тканини та обробіть орхідею фунгіцидом. Якщо листя в’яне, потрібно оглянути і корені. Якщо є ділянки з гниллю, потрібно їх обрізати до здорової тканини, припудрити зрізи товченим вугіллям, для профілактики обробити фунгіцидами, пересадити орхідею у свіжий субстрат.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook