Горе – завжди приходить раптово. Воно не запитує, коли йому з’явитися, щоб зламати звичний спосіб життя, і до нього неможливо бути готовим. Коли біда трапляється у наших близьких людей, ми природним чином прагнемо допомогти. Для того, щоб своєю допомогою не нашкодити, корисно знати деякі закони проживання втрати. При цьому важливо пам’ятати що чим ближче дата від втрати – тим більше підтримки знадобиться людині.
Як висловлювати співчуття і підтримати при втраті близької людини?
Як втішити людину у горі
- Навіть не намагайтеся говорити, що ви його (її) розумієте. Це неможливо зрозуміти, не проживши. Радше навпаки, краще заявляти, що ви не можете його зрозуміти, але не дивлячись на це ви готові бути поруч. Психологи кажуть що з тими, хто пережив втрату, корисніше не вести задушевні розмови, а просто пожити поруч. Нічого не нав’язуючи, нічого не пропонуючи, просто пити чай разом, говорити про те, що в магазині продають огірки без смаку і запаху, просто обговорювати якісь побутові речі, які хоч якось зв’яжуть людину з “світом його зачіпок за життя”. Тому що зараз та людина, якій ви допомагаєте, самотня навіть серед натовпу. Це називається безоб’єктна самотність. Виманити її до життя можна через якісь прості радощі прості – смажену картоплю, ароматний чай, теплий плед. Але не відразу, а поступово, міліметр за міліметром.
- Будьте готові, що людину буде кидати з боку в бік. То він (вона) говоритиме, що починає нове життя і братися за ремонт, то знову відчуватиме розпач і не вставатиме з ліжка цілодобово. Емоційні гойдалки просто неминучі. І за стобальною шкалою – на сто балів. Сильніших стресів немає.
- Для того, хто втратив близьку людину, це в прямому сенсі смерть її другої половини. І тому будьте готові, що вам доведеться шукати допомоги близьких, щоб енергетично підтримати людину. Розділене горе легше – ця життєва істина. Не намагайтеся поодинці впоратися з тим, щоб допомогти людині хоча б прийти до нуля. Сміливо просіть допомоги та не грайтеся у героя.
- Будьте готові, що основна ваша допомога в цей період – не матеріальна чи готовність прийти на допомогу, а саме здатність розуміти з першого разу, коли просять піти. Скільки разів на практиці я стикалася саме з цим: той, хто пережив втрату, вривається у ваше життя як ураган з пошуком допомоги і так само раптово зникає. Це часом справляє вкрай дивне враження. Але пам’ятайте, що людина, яка пережила втрату, зараз намагається емоційно “вижити”, і тому її спілкування дуже часто не буде “нормальним” і загальноприйнятим.
- І нарешті, найкраще, що придумало людство при роботі з втратами – це терпіння і час. Жодна втрата не здатна “пройти” через три місяці. Образ того, хто пішов, не треба стирати. Він повинен стати позачасовим. А туга, на межі болю має переплавитись у світлий смуток. Але все має свій термін. І дуже важливо не квапити час. Переплавлення болю та страждання – це найважчий процес.
Кожну стадію горя доведеться пройти, або Як пережити втрату близької людини
І якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, значить, у вашої близької людини, якій ви прагнете допомогти, вже є ресурс у вигляді вас. А значить, є надія на те, що там, на іншому кінці переживання втрати хтось скаже вам щиро і просто “дякую”, яке і у вашому серці відгукнеться чимось більшим, ніж просто допомога.
Авторка – психологиня Анна Ворончихіна