Якщо ви маєте вишиванку, вам точно спадало на думку: що означає певний візерунок чи елемент орнаменту вишивки? Адже в вишиванці кожна деталь добре продумана, несе певний зміст і сенс, який треба вміти читати. Щоб розшифровувати тисячолітні коди й символи, не обов’язково бути експертом. Навчитися “читати” вишивку під силу кожному. Як прочитати символи на вишиванці, що означають геометричні фігури та рослини у вишивці, що означають кольори вишивки – підказали фахівці з вишивки.
Що означають геометричні фігури та елементи у вишивці
Квадрат
Найдавнішими, а також одними з найпоширеніших є саме геометричні узори, а з їхнього різноманіття одними з улюблених і в наших предків, і в сучасних модників є квадрати. Зазвичай вони є меншими частинками складніших елементів. Квадрат символізує довершеність, досконалість, гармонію і внутрішній спокій. Українці ототожнювали квадрат із земним началом, із символом родючості. Тож популярний (надто у чоловічих вишиванках) перехрещений квадрат, означає енергію землі. Є й ширше трактування, згідно з яким — квадрат є не однією зі стихій, а всіма ними. Адже число чотири дуже важливе для світобудови: стільки нараховується пір року, сторін світу, періодів доби тощо. Наші предки вважали квадрат символом простору, ізольованого від лихих помислів. Він мав захищати господарів від різних зурочень.
Коло
Коло на вашій вишиванці — це споконвічний образ сонця, яке дарує нам небесну божественну енергію. Це також безкінечність життєвих циклів, це життя, яке триває безперервно. Круг, окрім того, був візерунком для дівчини на виданні — адже нагадував вінок нареченої. Тому кола нерідко є елементами композицій для весільних рушників.
Трикутник
Трикутник об’єднує три світи: земний, підземний та небесний. Також цю геометричну фігуру можна тлумачити як вогняну, водяну та повітряну стихії. У християнських вірувань з’являється тлумачення трикутника як символу Святої Трійці, а окремі дослідники розгледіли в трикутнику риси тризуба, що дає підстави вважати трикутник вельми українським візерунком.
Ромб
Ромб поєднує в собі жіноче та чоловіче начало. Ця фігура має своєрідне народне тлумачення: за три кути в цій фігурі «відповідає» жінка, а чоловік — лише за один четвертий. Ймовірно, звідси й походить народна приказка: «Жінка за три кути хату тримає, а чоловік — за один». Тобто хоч на жіночі плечі і лягає більше роботи, але чоловіча функція — дбати про цілісність.
Якщо всередині ромба є крапка, ця «картинка» означає засіяне поле, яке згодом дасть щедрий урожай, а відтак — і багатство для дому. Є й інше сільськогосподарське тлумачення: ромб — це борона, що готує ґрунт до засіву.
Спіралі та зигзаги
Спіралі та зигзаги – це символи води. Ці геометричні фігури є алюзіями на дощ, «небесну вологу». Спіраль також відома як символ повторення життєвих циклів і нескінченності буття. Недарма і молекули ДНК мають спіралеподібну форму. Спіраль — це розвиток всесвіту та людська еволюція, це сонце, яке ходить второваним шляхом та універсальні людські ситуації.
Безкінечник (хвилька, меандр)
Один із найдавніших знаків, що символізує вічність, неперервність буття – адже нема в нього ні початку, ні кінця. Символ належить до культу води, який існував у перших цивілізаціях, зокрема, трипільській. Безкінечник – це символ захисту від зла, негативної енергетики.
S-подібні елементи
Один із найдавніших символів у народній вишивці. Він стосується культу води, але це знак так званих “земних вод”, тих, що дають життя. Тобто символ плодючості. Дослідники відносять цей символ до древнього культу змії. Змій – охоронець підземного світу, символізував чоловічу сутність, родючість і запліднення.
Свастика, сварга
Символізує сонце, тому вважається солярним знаком. Сварги бувають лівосторонні і правосторонні. Вони мають протилежну енергетику: позитивні і негативну. Цікаво, що на різних рукавах сорочок обов’язково вишивали різнонаправлені сварги – аби людина була у гармонії. Найбільше сварг зустрічається на вишивках Поділля та Гуцульщини.
Хрест
Символ Сонця, Творця, чоловічого начала, перемоги світла над темрявою. Він означає гармонію чотирьох стихій: землі, води, повітря і вогню.
Що означають рослини у вишивці
- Світове дерево, дерево життя. Це символ єднання трьох світів (підземного, земного і небесного) та образ роду, продовження життя. Дерево зображає: корінням – минуле, стовбуром – сучасне, кроною – майбутнє. В українській вишивці дерево життя зображують не лише у вигляді дерева, симетричного й асиметричного, а й у колоска, снопа, гілки.
- Грона винограду символізують радість, пов’язану із створенням сім’ї. Орнамент сад-виноград символізує життєву ниву, де чоловік виконує роль сіяча, а жінка є берегинею, що ростить і плекає родинне дерево.
- Мак здавна використовували для захисту людей та дому від усілякого зла, це символ-оберіг.
- Троянда – древній мотив, що означає оновлення та безперервність сонячного руху.
-
Дуб вважався священним деревом бога сонця, символом розвитку і життя.Гілки дуба – вишиваються зазвичай на чоловічих сорочках, як прообраз Перуна.
-
Калина – це дерево українського роду, символ краси. Ягідки калини означають кров невмирущого та непереможного народу.
- Хміль – молодіжний символ, який за тлумаченням дуже схожий на виноград. Символізує розвиток та любов. Орнаментами з хмелю наші предки декорували весільні (чоловічі) сорочки та рушники.
- Чорнобривці є символом зцілення душі і тіла. Означають любов о всього живого.
Інші символи на вишиванках
- Жіночі силуети, Берегиня. Символізують родючість, продовження життя. Якщо руки підняті догори – це вишивка-Оранта, що дає життя. Якщо руки опущені донизу – Рожаниця, захисниця врожаю.
- Голуб – Символ Святого Духа. А також – щирої любові, злагоди й ніжності.Голуб і голубка в парі -символ вічної та вірної любові.
Значення кольорів на вишиванці
- червоний – колір сонця, удачі, захисту, любові й пристрасті;
- зелений – символізує народження і ріст;
- жовтий – колір сонячної енергії, життя, радості, багатства і процвітання;
- синій – символ жіночої енергії, спокою, колір води і неба;
- білий – колір чистоти, святості, незайманості (білі сорочки носили незаміжні дівчата);
- чорний – колір землі та родючості, але в деяких регіонах цей колір означав біль та страждання, тому будьте обережними, обираючий цей колір.