Щитоподібна залоза є найбільшою ендокринною залозою в організмі людини та виконує дуже важливі функції для підтримання внутрішнього гомеостазу, а також нормальної діяльності інших органів та систем. Вона складається з фолікулярних клітин, де відбувається синтез тиреоїдних гормонів (тироксин (Т4) та трийодтиронін (Т3)) і містить парафолікулярні клітини, в яких синтезується кальцитонін.
Варто згадати і гормони, які регулюють роботу щитоподібної залози, а саме тиреотропін-рилізинг-гормони (ТРГ) гіпоталамуса, що є найвищим керівником, та тиреотропний гормон (ТТГ) гіпофіза, який безпосередньо впливає на щитоподібну залозу, стимулюючи її виділяти тиреоїдні гормони.
- Щитовидка “барахлить”: які симптоми свідчать про порушення гормонів
Що впливає на ТТГ
Лікарка-ендокринолог МЦ «ВАСЕДА» Руслана Кісельова розповіла, які фактори можуть впливати на рівень ТТГ, адже цей показник допомагає нам зрозуміти, як функціонує щитоподібна залоза, та оцінити адекватність замісної терапії при її гіпофункції.
- Найважливішим фактором впливу є тиреоїдні гомони, при їх недостатності відбувається посилена продукція ТТГ гіпофізом, щоб стимулювати ЩЗ синтезувати більше гормонів і навпаки – при надлишку Т4, Т3, рівні ТТГ знижуються.
- З віком рівні ТТГ підвищуються, і це вимагає дещо іншого підходу для лікування осіб старше 65 років.
- Під час вагітності підвищується синтез тиреоїдних гормонів, через стимулюючий вплив хоріонічного гонадотропіну людини, знижується ТТГ, що є фізіологічним станом.
- Куріння тютюну знижує рівні ТТГ та підвищує Т4, Т3, а також є фактором ризику для розвитку багатьох аутоімунних захворювань, тому відмова від цієї звички, особливо людям, які страждають від захворювань аутоімунної природи, тиреотоксикозу, є обов`язковою рекомендацією.
- Біотин, який входить до складу вітамінних комплексів для покращення стану волосся та нігтів, в надлишкових кількостях, може спричинити лабораторний феномен зниження ТТГ. Дефіцит йоду та селену негативно впливає на синтез тиреоїдних гормонів. Також споживання йоду в надлишкових кількостях викликає блокування синтезу Т4 і Т3, зазвичай тимчасово.
- Температура навколишнього середовища теж впливає на рівні ТТГ. В холодний період синтез тиреотропного гормону збільшується і знижується в літній. Проте немає рекомендацій щодо зміни дозувань препаратів тироксину згідно сезону, корекція дозувань здійснюється тільки за рівнем ТТГ.
- Деякі лікарські препарати, такі як глюкокортикоїди, агоністи дофаміну, аналоги соматостатину можуть знижувати продукцію тиреотропного гормону, натомість антагоністи дофаміну (Метоклопрамід) можуть посилювати секрецію ТТГ.
- Після тяжких черепно-мозкових травм, променевого лікування пухлин мозку, може відмічатись зниження рівня ТТГ, в цьому випадку необхідне подальше дообстеження.
- Аналізи на гормони “щитовидки”: кому потрібні і як готуватися