Обліпиху збирають наприкінці жовтня, коли вона повністю достигне. Рекомендовано збирати ягоди після перших приморозків – тоді вона солодша.
Якщо обліпиха тверденька, її легше обривати з гілочок за допомогою вилки. Так легко захоплювати одразу кілька ягідок, а не по одній.
Плоди обліпихи при заморожуванні не втрачають свої корисні властивості. А щоб їх було простіше обривати з гілок, можна обрізати гілочки, заморозити їх, а потім просто струсити ягоди над мискою.
Щоб помити ягоди, їх потрібно насипати в миску, залити водою – і все сміття, листочки і пошкоджені ягоди спливуть. Перемішуючи обережно рукою, потрібно зачерпувати чисті ягоди з дна. Перекласти їх у друшляк, залишити хвилин на 10, щоб стекла рідина. А далі перекласти тонким шаром на рушник, щоб повністю висохли.
Коли ягоди повністю висохнуть, їх можна заморозити, насипавши у невеличкі пет-пляшки (тоді вони не вбирають сторонні запахи у морозилці).
Цілі ягоди можна просто пересипати цукром (1:1) і зберігати в холодильнику.
Жмих після перетирання обліпихи викидати не слід – з нього можна приготувати компот або заморозити, а потім використовувати для чаю.
-
Це не ягоди, а золото! Обов’язково зробіть запас обліпихи на зиму!
Що приготувати з обліпихи на зиму?
Обліпиха з цукром
Обліпиху збити блендером, перетерти через густе сито, додати цукор (на 0,5 л обліпихового соку 1 л цукру, можна зробити 1:1), перемішати, залишити на столі до розчинення цукру. Поставити у погріб або холодильник – буде желе або живе варення. Можна не перетирати, тоді буде з кісточками, але кажуть, що так корисніше.
Обліпиха з медом
Обліпиху перетерти через сито, змішати з медом 1:1, зберігати в холодильнику. Можна цілі ягоди залити медом.
Заготовка для чаю
Перемолоти через м’ясорубку обліпиху, корінь імбиру та лимон зі шкіркою (або обліпиха + апельсин без шкірки). Налити у пакетики для заморожування льоду або формочки для льоду. Заморозити. Потім дістати з морозилки 1 кубик, залити окропом і чай готовий.
Обліпиховий лікер
1 літрова банка обліпихи, 1 літрова банка цукру, 1 літрова банка горілки всипати до трилітрової банки і до верху долити водою. Час від часу перевертати банку, щоб цукор розчинився. Як ягідки опустяться на дно банки, то можна пити.