1. Це зменшує забрудненість повітря, адже рослини поглинають вуглекислий газ, а натомість виділяють кисень. Як стверджують німецькі вчені, трав’яний покрив на даху площею 15 м² виробляє кількість кисню, достатню групі з 50 осіб. Крім того, зелень утримує пил і токсичні речовини, що містяться в повітрі.
2. Це добрий теплоізолятор: влітку у приміщенні зберігає прохолоду, а взимку – тепло. Тож зменшує витрати на кондиціювання й обігрів будинку.
3. Зелена покрівля знижує рівень шуму для мешканців верхніх поверхів.
4. Озеленення захищає покрівлю від впливу ультрафіолетових променів і механічних пошкоджень, що суттєво збільшує термін її експлуатації.
5. Озеленення даху виконує естетичну функцію: сад може перетворити дах на справжній витвір мистецтва, будівлі надасть ефектного вигляду.
6. Це додаткові безплатні квадратні метри в умовах щільної міської забудови. Це можливість обладнати чудове місце для приємного відпочинку під відкритим небом без потреби виїжджати за межі міста.
7. Зелені оази – ефективні ліки проти стресу. Що може бути краще за відпочинок на галявині, до якої не треба їхати за тридев’ять земель? Сад на даху – це додатковий простір для міського жителя, власний куточок живої природи серед моря бетону й асфальту.
Як облаштувати “зелений” дах
Існують різні способи озеленення даху або тераси. Найпростіше – на пласкому даху розставити контейнери з рослинами, поставити садові меблі, розмістити перголу або легку альтанку, вимостити декоративні доріжки.
Екстенсивний спосіб озеленення даху передбачає висаджування на покрівлю з гідроізоляцією різних сортів багаторічних рослин, які вимагають мінімум догляду (не потребують поливу і стрижки). Як правило, це різні седуми (очитки). Такий дах довго існуватиме без стороннього догляду.
Інтенсивне озеленення може перетворити дах на справжній райський куточок, проте вимагає досить багато ресурсів. Воно передбачає садіння кущів і дерев, газонів і клумбочок, а іноді облаштування альпійських гірок і навіть маленьких водойм. Цей спосіб озеленення потребує наявність міцної покрівлі, яка витримає велику вагу, а також додаткової гідроізоляції, укладання бар’єру для коренів і дренажного шару, системи поливу і водовідведення.
Якщо конструкція даху не дозволяє викладати важку бруківку, то можна обійтися річковою галькою або штучним зеленим покриттям. До речі, дах – це єдине місце, де штучний газон має гармонійний вигляд. Він легкий і яскравий, що зробить акцент у загальному дизайні.
Земляні суміші для рослин та контейнери також повинні бути легкими. Їх слід надійно закріпити на своїх місцях, наприклад, прикрутити саморізами до підлоги, щоб не здуло вітром.
Які рослини обрати
Сад на даху постійно відкритий для сонячного проміння і поривів вітру. Тому тут треба садити невибагливі рослини, сонцелюбні, посухо- і зимостійкі, із гнучкими стеблами, компактною поверхневою кореневою системою.
Підходять: очитки, молодило, верес, материнка, лаванда, ломикамінь, низькорослі чорнобривці, маргаритки, пеларгонії, барвінок, обрієта, горлянка повзуча, вербейник, чебрець, гвоздика трав’янка і периста та ін.
Обирайте культури, які мають гарний вигляд протягом усього сезону, як-то манжетка м’яка, іриси, міскантус, фаляріс, анафаліс. Для пергол і озеленення стін підійде дівочий виноград.
Зверніть увагу на такі кущі: спіреї, садовий жасмин, ірга, фізокарпус, дерен, барбарис Тунберга, спіреї Бумальда, перстач кущовий, кипарисовики, ялівці, рододендрони.
Серед дерев також можна підібрати види, які влітку добре почуватимуться під сонцем, а взимку не загинуть у контейнері, ґрунт у якому наскрізь промерзне. Це можуть бути карликові породи берези, горобини, верби, клена, а також хвойники: сосна гірська і звичайна, модрина європейська.
Можна облаштувати на даху і газон, причому як звичайний, так і луговий. Однак трава на даху потребує регулярного поливу, оскільки дощів може бути недостатньо.
Контейнери потрібно використовувати легкі, але міцні – з дерева, пластику. На дно насипати керамзит або кришений пінопласт (це треба для полегшення конструкції і створення дренажу). Зверху покласти будь-який геотекстиль (щоб ґрунт не висипався у дренаж). Земляну суміш використати якомога легшу, але не чистий торф. Краще приготувати суміш із родючого ґрунту, торфу (або моху-сфагнуму) і перліту (легка заміна піску) у пропорції 1:1:1. Суміш підійде для більшості рослин. Треба періодично вносити добрива, необхідні кожній конкретній рослині або групі рослин.