Гіппократ вважав, що перші зуби в людини утворюються з молока. І годі стверджувати, що він помилявся. Адже головний будівельний матеріал для зубів – кальцій, джерелом якого для немовляти є материнське молоко. Стоматолог Наталія ДРУЧИК переконана, що передусім від батьків залежить, чи здоровими будуть зубки у їхніх дітей.
ЗДОРОВА МАМА – ЗДОРОВА ДИТИНА
Молочні зуби закладаються на 7–13 тижнях вагітності. Тому майбутня матуся має споживати багато продуктів, що містять кальцій, та вітамінів, аби малюк мав будівельний матеріал для власних зубів та кісток. Та й візитами до стоматолога не варто нехтувати.
За молочними зубами треба дуже ретельно доглядати, навіть якщо їх поки всього два. Після кожного годування протирайте зубки дитини м’якою серветкою, змоченою в кип’яченій воді. Для малят, яким виповнився рік, є спеціальні губки та м’які щіточки, що ними чистять молочні зуби.
Нині у малюків зуби починають руйнуватися в дуже ранньому віці. Серед стоматологів навіть побутує термін «пляшечковий карієс». Однією з причин цієї проблеми є те, що мами до двох-трьох років годують дітей грудьми, навіть уночі. У результаті в ротовій порожнині малюка розмножуються мікроорганізми, що потім руйнують ще не сформовану зубну емаль (під дією цих бактерій вона просто розчиняється). Не варто також уночі давати дитині сік чи солодкий компот. Найоптимальніший варіант – кип’ячена вода.
ДОГЛЯД ЗА ЗУБКАМИ
Привчати малюка чистити зуби пастою варто з двох років. У цьому віці дитина копіює все, що роблять батьки, тому найкраще навчати на власному прикладі. Покажіть, як правильно тримати щітку, як намащувати зубну пасту, у якому напрямку чистити зубки, як полоскати ротик. Але це має бути систематизовано, бо за один раз дитина не зможе запам’ятати всіх тонкощів складного процесу.
Дитячі зубні щітки мають бути передусім якісними та зручними у застосуванні. Купуйте їх не на ринку, а в спеціалізованих крамницях чи аптеках. Ретельно треба підбирати й зубну пасту. Щітка та паста мають відповідати віку дитини.
ЩОБ ЗУБКИ РОСЛИ РІВНИМИ
На неправильне розташування зубів впливає чимало факторів. Дуже часто причиною викривлення зубів є деякі дитячі звички, як-от смоктання пальця. Аби постійні зуби росли як треба, передусім мусово берегти молочні. Бо коли молочний зуб такий зіпсований, що його потрібно видаляти, є ризик, що зубний ряд може зміститися, і тоді постійний виросте неправильно. Треба періодично давати малечі тверду їжу – морквину, яблуко тощо. Це вкрай важливо для формування зубного ряду та профілактики зубощелепних аномалій.
ВІЗИТ ДО СТОМАТОЛОГА
Перші відвідини стоматкабінету в жодному разі не мають асоціюватися з болем. Бажано, щоб лікар оглянув маля, коли йому виповниться рік. Знайомте зі стоматологом, коли лікувати ще нічого. Хай дитинка посидить у кріслі, потримає в руках інструмент і збагне, що нічого страшного тут нема. Часто батьки приносять із собою якусь іграшку, яку потім за хорошу поведінку лікар «дарує» дитині.
Багато хто помилково вважає, що лікувати молочні зуби не треба, мовляв, однаково випадуть. Та стоматологи іншої думки. Не чекайте, коли дірки в дитячих зубах стануть величезними. До того ж зіпсований зуб інфікує сусідні, потім усю ротову порожнину. А якщо зважити, що останні молочні зуби випадають у 10–11 років, то й постійні можуть пошкодитися через неполіковані «тимчасові».
ГЕТЬ КАРІЄС!
Передусім батьки мають пам’ятати, що карієс з’являється не лишень від того, що дитина не чистить зубів. Багато чого залежить від харчування: воно має бути збалансованим, а раціон – багатим на кальцій та інші елементи, потрібні для росту здорових зубів. У період формування зубної емалі варто обмежити вживання солодощів, адже руйнування зубів найчастіше провокує молочна кислота, що її виробляють бактерії, які живуть у цукрі та крохмалі.