У багатьох країнах донорство – це така ж обов’язкова складова здорового способу життя, як правильне харчування та спорт.
Регулярне здавання крові запобігає хворобам імунної системи, а також недугам, які спричинено через проблеми обміну речовин: подагрі, атеросклерозу, порушень роботи шлунка, підшлункової залози, печінки. Регулярне донорство зменшує ризик виникнення серцево-судинних захворювань. Надлишок крові та її складників перевантажує серце і судини, а за допомогою донорства уся зайва виводиться. Тоді організм ніби отримує сигнал: потрібно оновлюватися, відшкодовувати втрати й стимулює кровотворення.
Окрім того, донорство ніби тренує кровотворення. Організм, що звик активно виробляти кров, швидше відновиться у критичній ситуації. З цієї ж причини жінки живуть довше, як чоловіки, адже у їхньому житті є регулярні втрати крові. Після здавання крові людина емоційно задоволена, адже вчинила добро. А ще донорство – чудова можливість кілька разів на рік проходити безплатне обстеження і точно знати, що відбувається всередині організму. Центри переливання крові мають сучасне обладнання, тож донор нічим не ризикує.
Прилади для забору крові використовують лише один раз (сама конструкція зроблена так, що повторно ними скористатися неможливо). Після процедури донор має відпочивати. За законом, він має два відгули. У цей час людині потрібна енергія для кровотворення, тому важливо повноцінно харчуватися. Зазвичай у центрі переливання донор отримує документ, що забезпечує його безплатним обідом, або 25 гривень. Для відновлення нормального об’єму та складу крові організму потрібно два тижні.
Донор у перекладі з латини означає «дарую». Для пацієнтів, які потребують негайної операції, кожна краплина життєдайної рідини безцінна. Буває, її дефіцит може забрати в недужого останній шанс на порятунок.
Відповідно до Закону України «Про донорство крові та її компонентів», стати донором може кожен здоровий громадянин, який має із собою паспорт з поміткою про реєстрацію та довідку про ідентифікаційний код. Особи з інших регіонів можуть здавати кров для своїх родичів лише за спеціальним направленням з лікарні.
Перший раз можна здавати не більш як 300 мл крові. Донори плазми можуть повторити процедуру за два тижні, бо вона відновлюється швидше, а кров можна здавати п’ять разів на рік чоловікам, і до чотирьох разів – жінкам, але не частіше одного разу на два місяці. За три доби до маніпуляції не можна вживати алкоголь, а за годину потрібно утриматися від вживання аспірину, анальгіну, гормональних препаратів. Напередодні та в день маніпуляції не варто багато їсти. Потрібно відмовитися від жирних страв, вживати каші, овочі, фрукти, пити більше соків, води.
Умови, за яких ви можете стати донором:
вік – від 18 до 60 років;
вага – не менш як 50 кг;
температура тіла – не більше 37 °С;
допустимий систолічний тиск – від 90 до 160 мм рт. ст., діастолічний – від 60 до 100 мм рт. ст;
пульс – не більш як 100 і не менш як 50 ударів на хвилину.
Здати кров можна тільки після консультації терапевта-трансфузіолога.