Фахівці запевняють: надійнішої вакцинації малюків, ніж грудне вигодовування, годі знайти.
Це не просто найкраще дитяче вигодовування, а унікальне, єдино можливе. Будь-які суміші – лише альтернатива. Про унікальність маминого молока відомо багато. Передусім воно має особливий склад: містить чотириста компонентів, що їх годі відтворити штучним способом. Крім того, цей склад змінюється щогодини, залежно від потреб дитини.
Одразу після народження маляти його шлуночок має об’єм п’ять-сім мілілітрів. В організм дитини надходить молозиво, яке допомагає видаленню з кишківника перворідного калу, що міститься у новонародженого, адаптації травневої системи. Саме молозиво стовідсотково засвоюється у шлуночку завдяки відповідним ферментам. Дитині не треба продукувати шлунковий сік на перетравлювання, не треба готуватися до ферментації (бродіння), докладати зусиль, аби виштовхнути залишки їжі. До того ж молоко у кишківнику засвоюється протягом двох годин, натомість суміш – протягом чотирьох і більше.
Фахівець додає, що у кожної жінки вранці, вдень, ввечері, взимку, влітку та восени особливий склад молока. Приміром, у спеку воно таке, що допомагає адаптуватися саме до жаркої погоди, забезпечує потрібну кількість води. У холод молоко, навпаки, містить більше жирів, аби зігрівати малюка.
Дитина, яка ще мало рухається, потребує менше білків у молоці. А тій, яка повзає, потрібний інший його склад: багатий на жири, вуглеводи й білки, – деталізує пані Наталія. – Понад те, грудне молоко захищає слинні залози і запобігає виникненню карієсу. Натомість годування з пляшечки – це постійне зіткнення з зубками, які мало захищені спеціальним природним покриттям, тому воно може стиратися об соску. А грудна залоза у цьому плані безпечна.
Цікаво й те, що коли дитина хворіє, то враз змінюється і склад маминого молока, що спонукає до видужання. Якщо захворіла мама, то її організм виробляє антитіла, які потрапляють у кров, а відтак у молоко. Себто дитина отримує антитіла з молоком. Отже, годі замінити чимось молоко.
Грудне вигодовування – це природна вакцинація проти багатьох захворювань.
Утім у цій царині є і свої проблеми. Серед них – нав’язливе просування та рекламування виробниками дитячих сумішей у пологових будинках і навіть безплатне надання цих сумішей для буцімто потрібного для немовлят догодовування. Виробники роздають породіллям пробники та інформаційні листівки. Але не секрет, що така продукція часто не проходить належної сертифікації. Тож розфасовані у маленькі баночки соки чи інше буцімто дитяче харчування мами сприймаються як продукт, призначений для дітей. Відтак малюки потрапляють до педіатрів з алергіями та іншими проблемами…
А ще майбутніх матусь часто лякають всілякими страшилками на кшталт: годувати дитину більш як рік не можна, бо в її організм потрапляють жіночі гормони, токсини… Це некоректно. До того ж, якщо раніше вважали, що при виникненні другої вагітності треба забирати дитину від груді, бо, мовляв, заважатиме формуванню простору для внутрішньоутробного плода, то нині доведено, що немає такої небезпеки. Навіть можна годувати одразу дві дитину: новонароджену і старшеньку.
Цікаво й те, що коли дитина хворіє, то враз змінюється і склад маминого молока, що спонукає до видужання. Якщо захворіла мама, то її організм виробляє антитіла, які потрапляють у кров, а відтак у молоко.