За християнським календарем — це також день преподобної Меланії (Меланки, Маланки, Миланки). Звечора і до півночі щедрувальники обходять оселі. Хлопці «водять Меланку», висловлюють добрі побажання, веселять піснями, танцями, жартівливими сценками. Один з них, зазвичай, перевдягнений в жіноче вбрання і його називають Меланкою. А вже зранку 14 січня вдосвіта хлопці йдуть посівати. Посівають тільки хлопці, бо вважаться, що вони приносять у дім щастя.
Що готують
Головна страва другого Святвечор – кутя. Цього дня її робили не пісну, а скоромну, смачили м’ясом і салом. Щедра кутя здавна вважалася одним із символів примирення. Для залагодження будь-яких конфлікти, родичі та сусіди йшли один до одного миритися саме з цією стравою. А парубки посилали сватів з нею в надії отримати згоду від своєї коханої.
Стравам на Щедрий вечір приділяється дуже важлива роль: вважається, що чим більше розмаїття на столі в цей день, тим щедрішим буде наступний рік. Подають шинки, ковбаси, холодець, голубці та інші смачні та ситні наїдки. Крім того, господині печуть млинці, готують пироги та вареники з сиром, щоб обдаровувати щедрувальників.
Страви цього вечора мають бути дуже ситні, але, наприклад, готувати рибу – погана прикмета, адже з дому може “відпливти” щастя. А от страви зі свинини готуються обов’язково, оскільки саме ця тварина символізує достаток в домі.
Як ворожать
З щедрою кутею пов’язано багато побутових обрядів. Ввечері цього дня дівчата ворожили. Виходять на вулицю, і яка тварина зустрінеться першою — таким і буде суджений: якщо пес, то лихим, а життя собачим, вівця — тихим і сумирним. Біля воріт насипають три купки зерна, а вранці перевіряють: якщо нечіпане, то сімейне життя буде щасливим, і навпаки.
Ворожили також і старші люди, яких передусім цікавив яким буде цьогорічний урожай, особливо уважними були до прикмет:
- якщо ніч проти Нового року тиха і ясна, буде щасливий рік не тільки для людей, а й для худоби;
- якщо сонце високо зійде, увесь рік буде щасливим, а особливо добрим буде врожай садовини;
- якщо іній рясно вкриває всі дерева, буде врожай на зернові та гарний медозбір;
- якщо падає м’який сніг — на врожай, а коли тепло, то літо буде дощовим;
- зоряне небо – врожай на гриби та горох;
- лежить добрий сніг – на врожай гречки;
- сильний мороз, і падає сніжок – на врожай хліба та здоров’я людей;
- який перший день у Новому році, то й рік буде такий.
Дехто вірив що цієї ночі мало рости магічне зело – «нечуйвітер». І хоча його могли знайти лише сліпі та відьми, до його пошуків долучалися всі, особливо молодь. Вірили, що знайдена містична рослина приносила своєму власнику неймовірну вдачу та здібність ставати невидимим.