Щоб діти більше читали
- Мотивуйте власним прикладом. І тоді вам жодних зусиль докладати не доведеться. Адже доведено, що в сім’ях, де батьки регулярно читають книги, діти також люблять читання присвячують цьому більше часу, ніж їхні однолітки. Тому перегляд телевізора краще замініть на вечір із книгою – і ви досить швидко помітите позитивні зміни!
- Читайте разом з дитиною, незалежно від її віку. Це помилкова думка, що читати книги потрібно лише малюкам. Читати варто і з дорослими дітьми. Ви можете цитувати цікаві або улюблені уривки своєї книги, переповідати сюжет, розповідати про героїв. Читати також можна по черзі: одну главу ви, одну – дитина. Спільне читання – дуже гарна традиція, навіть якщо дитина вже читає сама. Це також покращує стосунки з дітьми, мікроклімат у сім’ї.
- Дізнайтеся, які книги подобаються вашій дитині. Зазвичай діти дошкільного віку люблять, коли їм читають казки, віршики, розповіді про тварин. Молодшим школярам подобаються пригоди, казки, різноманітні енциклопедії. Підлітки люблять читати про однолітків, проблеми підліткового віку, фантастику. Учні старшого шкільного віку надають перевагу історичним творам, більш дорослій літературі. Купуйте книги, відштовхуючись від вподобань вашої дитини.
- Хваліть дитину за її вибір книги, навіть якщо вона, на вашу думку, не дуже хороша. Заохочуйте, коли дитина вибирає книгу для читання сама. Дозволяйте їй самій обирати книги у книгарні. Часто ходіть разом у книгарні, бібліотеки, книжкові виставки.
- Пропонуйте дитині для прочитання найцікавіші книги. Але запитуйте думку не у дорослих, а у дітей-однолітків. Якщо у дитини є якась психологічна проблема, запропонуйте ту книгу, яка допоможе її вирішити. Таким чином дитина отримає (переживе) потрібний досвід за допомогою книги.
- Обов’язково обговорюйте прочитане. Це не тільки сприятиме розвитку пам’яті та уважності під час читання, а й допоможе краще зрозуміти дитину, пояснити важливі речі, які рідко трапляються у повсякденному житті. Обговоріть, як могла би продовжитися історія, написана у книзі. Попросіть розказати про головного героя, його риси, події у його житті. Запитайте, чого навчає книга?
Книга + Фільм
7. Поясніть дитині, чому важливо читати. Читання – основний інструмент для розвитку мозку, уяви, гнучкості мислення, розширення світогляду. Це спосіб подорожувати, не виходячи з дому.
8. Прочитайте з дитиною книгу, а потім подивіться мультфільм або фільм, знятий за її мотивами. Обговоріть деталі, що у фільмі було не так, як в книзі. Як ви уявляли героїв і чи відрізняються вони у фільмі. Звертайте увагу на авторів, розповідайте цікаві історії і вражаючі факти з їхнього життя.
9. Придумайте заохочення для дитини. Це може бути додатковий час для ігор на гаджетах, солодощі, кишенькові гроші, розваги, поїздка тощо. Це завжди працює!
10. Даруйте дітям книги. Обирайте з красивими палітурками, якісними ілюстраціями, цікавими доповненнями. Зробіть так, щоб книга була бажаним подарунком.
11. Читайте не лише художню літературу: спробуйте інші жанри, серії книжок, енциклопедії, будь-що, аби воно тільки було текстом. Бодай візьміть кулінарну книгу й приготуйте щось разом із дитиною.
12. Спробуйте книжки у різних формах: паперові, електронні книжки на мобільному телефоні або планшеті, аудіо книжки. Можливо, дитині буде цікавіша не класична книга.