Коли з тієї чи іншої причини у пари не виходить самостійно зачати дитину, вони звертаються до допоміжних репродуктивних технологій — методик, коли вагітність настає внаслідок медичних маніпуляцій: один або кілька етапів зачаття відбуваються поза організмом жінки. Найбільш відомою й популярною з таких методик є ЕКЗ — екстракорпоральне, або штучне запліднення.
Спосіб полягає в тому, що у жінки витягуються яйцеклітини, які запліднюються спермою партнера в лабораторних умовах, після чого репродуктолог відбирає один або два ембріони й підсаджує в порожнину матки. Очікується, що там ембріон прикріпиться до стінки — так настане вагітність.
За відсутності яєчників виникають два питання:
- Чи може жінка без яєчників виносити дитину?
- Де взяти яйцеклітини для штучного запліднення?
Жінка без яєчників нездатна виносити дитину, тому що яєчники не лише містять яйцеклітини та відповідають за їх дозрівання, але й виробляють гормони, необхідні для розвитку та підтримання вагітності. Тому шансом стати батьками для такої пари є сурогатне материнство — коли дитину виношує інша жінка.
Відповідь на друге питання залежить від того, чи були законсервовані яйцеклітини перед тим, як жінці видалили яєчники. Якщо були, то частину з них розморожують і вдаються до ЕКЗ. Ембріони, що утворилися у пробірці, імплантують у матку жінки, яка виношуватиме дитину для цієї пари. Якщо заморожених яйцеклітин немає, то процедура ЕКЗ відбуватиметься з донорськими яйцеклітинами. У першому випадку дитина матиме набір генів від батька й матері, у другому — батька й жінки-донора.
Центр матері та дитини спеціалізується на передових допоміжних репродуктивних технологіях, зокрема допомагає парам стати батьками за допомогою сурогатного материнства.
Народження дитини матір’ю, у якої були видалені яєчники
У 2011 році у відділенні акушерства та гінекології госпіталю Сант Жуан де Деу в Барселоні була проведена успішна операція по реімплантації яєчників жінці, у якої вони обидва були видалені 10 років тому через пухлину. Невелику частину здорової тканини піддали кріоконсервації й зберегли. Через 10 років розморожену тканину пересадили в організм цієї жінки, сформувавши подобу яєчників на місці видалених. Через кілька місяців виявилися ознаки того, що нові яєчники функціонують, а ще через місяць у жінки настала перша за 10 років менструація. Потім була проведена процедура ЕКЗ, внаслідок якої пацієнтка самостійно виносила дитину. Хлопчик з’явився на світ на 39 тижні гестації за допомогою кесаревого розтину, доношеним і здоровим.
Цей випадок дає надію на народження дитини в майбутньому тим жінкам, які піддаються двосторонній оваріектомії зі збереженням матки.