Анастасія

22 грудня – святої Анастасії, особливий день для жінок

Святу Анастасії вважають покровителькою жінок, вагітних, породіль. У День Анастасії жінкам не годиться працювати, щоб не накликати біду.

22 грудня, за новим церковним календарем, вшановуємо пам’ять святої великомучениці Анастасії. Її вважають покровителькою жінок, вагітних, породіль, а також несправедливо засуджених. Також до Анастасії звертаються з проханням про зцілення від різних хвороб, моляться про дітей.

За що Анастасія стала святою

Анастасія народилася у ІІІ столітті в Римі у заможній сім’ї, її батько був язичником, а мати – потай сповідувала християнство. Після смерті дружини батько видав Анастасію заміж за язичника. 

Переодягаючись в одяг однієї зі служниць, Анастасія відвідувала в’язниці, годувала і лікувала в’язнів, які відбували покарання за християнську віру. Багатьох викупила із в’язниці. Та якось одна із служниць розповіла про це чоловікові Анастасії. Він замкнув дружину у кімнаті, а до дверей приставив варту. Та невдовзі чоловік помер, й Анастасія почала роздавати своє майно знедоленим.

Оволодівши майстерністю лікування, Анастасія мандрувала і повсюди допомагала в’язням.

Свята Анастасія була неодноразово засуджена до смерті. Вона провела у в’язниці без їжі 60 днів. Мучениці кожну ніч являлась свята Феодота і зміцнювала її. Побачивши, що голод не заподіяв святій Анастасії ніякої шкоди, суддя наказав втопити її разом із засудженими, але усім знову вдалося вижити. Незабаром святу Анастасію вкотре схопили і віддали на мученицьку смерть. 

За свої подвиги свята Анастасія здобула собі ім’я Узорішительниці, оскільки звільнила від тяжких кайданів тривалих страждань багатьох сповідників імені Христового.

Народні традиції у День Анастасії

  • На святої Анастасії варили пісну кашу та пригощали нею вагітних жінок, щоб ті мали багато сил та не хворіли.
  • Свята Анастасія вважається покровителькою вагітних, тому їй моляться про щасливі пологи.
  • Цього дня матерям дякували, дарували подарунки та славили всіх предків.
  • Вагітні жінки у цей день вишивали рушники, які ставали оберегом під час пологів. Баби-повитухи такими рушниками втирали піт із чола породіль, щоб пологи добре завершилися.
  • До Анастасії люди намагалися закінчити всі роботи по дому і починали заготовляти продукти до Різдва. Цього дня розробляли м’ясо та ковбаси на різдвяний святковий стіл.
  • Вважається, що на Анастасії дуже добре народжувати, пологи будуть швидкими і легкими.
  • Маленьку іконку Анастасії вагітні жінки беруть з собою на пологи, сподіваючись на милість і допомогу святої. 

Що заборонено робити на Анастасії

  1. Не можна бити тварин, інакше не оминути важких хвороб, проблем із суглобами й судинами на ногах.
  2. Цього дня не можна займатися будь-якою роботою жінкам – щоб ніхто в хаті не помер.
  3. Якщо в цей день проколоти вуха, то вони будуть дуже довго загоюватись.
  4. Вагітним цього дня не можна в’язати, зав’язувати вузлики, змотувати нитки.
  5. На Анастасії не можна босоніж ходити та в’язати, інакше на дім можна накликати злидні або хтось із близьких може потрапити до в’язниці.
  6. В ніч на 22 грудня сняться сни, які попереджають про біду. Моліться, щоб вам нічого не наснилося.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook