Численні наукові експерименти доводять, що рослини, розташовані на ділянці в певному порядку, допомагають одна одній розвиватися, хоча це і виглядає дивно. Приміром, габаритні рослини виконують роль своєрідних захисних мурів для менших родичів, які бояться сонячного світла.
Також вкрай важливо вміти їх правильно комбінувати, використовуючи всю вільну територію. Зокрема, не варто забувати, що в’юнкі рослини лише покривають ґрунт, а вертикальні – тягнуться до сонця, тому таке поєднання стане досить ефективним.
Ще один вид рослин – це «супутники». Їхнє основне призначення – боротьба зі шкідниками найрізноманітнішими способами. Такі культури принаджують хижаків, що поїдають паразитів, або банально відлякують шкідливих комах.
Рослин, які добре уживаються поряд, досить багато, але насамперед окремої уваги заслуговують такі комбінації.
-
Часник і троянди
Досвідчені господарі завжди садять часник неподалік від троянд, оскільки він оберігає їх від шкідників. Крім того, коли часник розцвітає, то виходить прекрасна композиція, яка рясніє різними яскравими відтінками.
Посадка часнику поруч з трояндами допомагає відлякати шкідників квітів, таких як попелиця. Аромат часнику дезорієнтує комах, але при цьому він не настільки сильний, щоб заглушити чарівний запах троянд. До речі, якщо ви помітили на стеблах троянди ознаки іржі, акуратно протріть стебла часником, який виконає роль біофунгіциду.
-
Чорнобривці і диня
Чорнобривці цілком можуть скласти гідну конкуренцію багатьом хімічним засобам, які зазвичай використовуються для усунення нематод в коренях дині.
Чорнобривці здатні контролювати популяцію нематод в коренях дині і кавуна без використання хімічних обробок. Чорнобривці включають багато сортів і гібридів, від карликових до високорослих. Вирощувати їх максимально просто – достатньо внести насіння в ґрунт і можна більше не турбуватися, ці рослини настільки невибагливі, що проростуть обов’язково.
-
Капуста і помідори
Звичайні томати здатні захистити капусту від настирливих личинок, які завдають багато шкоди рослині, особливо, якщо безкарно розвиваються, перетворюючись у гусениць.
-
Лобода і перець
Зазвичай, шкідливі жуки віддають перевагу лободі (доведено під час досліджень), забуваючи про перець, особливо, якщо обірвати квіти ще до того, як з’являться перше насіння.
-
Кріп і капуста
Кріп – це прекрасний соратник не тільки для капусти, але і всіх її родичів. Саме кріп оберігає всі капустяні рослини, стаючи чудовою принадою для невеликих ос, які не дають спуску черв’якам і іншим шкідникам.
-
Квасоля і кукурудза
Квасоля – звичний «природний дім» для багатьох комах, які поїдають найбільш небезпечних шкідників. Також бобові лози швидко розростаються, спираючись на стебла кукурудзи.
-
Високі квіти і салат
Приміром, квітучий тютюн швидко росте поряд з листям люпину, а також позитивно впливає на забарвлення.
-
Шпинат і редиска
Розсаджуйте редиску серед шпинату. Такий метод допоможе захистити овочі від шкідників. Звичайно, листя коренеплоду, ймовірно, все одно постраждає, але зате він сам залишиться цілим.
-
Алісум та картопля
Алісум – це своєрідна рослина з мініатюрними квітами, які часто виступають у ролі «приманки» для хижих ос та інших корисних комах. Висаджуйте його неподалік від картоплі, щоб сформувати унікальний природний килим, який стане прекрасним засобом захисту.
Пам’ятайте, що у вашому саду йде постійна боротьба за ресурси між культурними рослинами і бур’янами. Чим більшу площу займають сильні, міцні культури, тим менше шансів залишається у бур’янів, а у вас, відповідно, зменшується обсяг робіт з прополювання.
-
Карликові цинії та капуста
Хижаки часто спокушаються нектаром з циній, тому добре оберігають цвітну капусту від шкідників, навіть не усвідомлюючи цього.
-
Котяча м’ята і колард (листкова капуста)
Багаторічний досвід садівників показує, що якщо посадити м’яту (котячу) неподалік від коларду, то він буде надійно захищений від згубного впливу.
-
Нігела та полуниця
Посадка чорнушки (вона ж нігела, чорний кмин), яка цвіте ніжно-блакитними красивими квітами, відлякує від полуниці шкідників своїм ароматом, а вас забезпечить спеціями.
Насіння чорнушки в народі називають чорним кмином і додають у випічку, у варення для легкого суничного присмаку. Використовують насіння чорнушки і при консервації томатів, огірків, при квашенні капусти. Крім того, чорнушка вважається лікарською рослиною для підвищення імунітету.
Садять чорнушку одночасно з полуницею у відкритий ґрунт. Можлива посадка під зиму, тому врахуйте ці обставини, плануючи майбутній полуничний сезон. Період цвітіння нігели триває близько чотирьох тижнів.