Згідно з медичним визначенням, менструація – це відторгнення внутрішнього шару слизової оболонки матки, що супроводжується кровотечею. У нормі вона триває від 3 до 5 днів через кожні 25–35 днів.
Але що робити, коли менструація збилася з графіка і відбувається нерегулярно? Про що можуть свідчити порушення менструального циклу, розповідають лікарі Центру репродуктивної медицини «Боголюби».
ЩОСЬ В ОРГАНІЗМІ НЕ ТАК
Найпоширеніше порушення менструального циклу – метрорагії – міжменструальні кров’яні виділення з піхви. Вони можуть бути наслідком доброякісних утворень малого тазу, злоякісних пухлинних захворювань, порушення функції згортання крові, ендокринних захворювань.
Аменорея (характеризується відсутністю місячних протягом 6 місяців і більше ж), навпаки, найбільш рідкісна форма порушень менструального циклу.
Олігоаменорея – рідкі місячні, їхня тривалість зменшена до двох днів, cупроводжуються порушенням жирового обміну. У жінок, які страждають на олігоаменорею, може бути оволосіння за чоловічим типом і тілобудова, що нагадує чоловічу (добре розвинена мускулатура).
Провокувати порушення менструального циклу можуть різні фактори, зокрема гормональні збої, неповноцінне харчування, авітаміноз, інфекції, психоемоційні травми, стрес, захворювання печінки, надлишкова вага і т. п.
Важливу роль відіграє також генетична схильність. Але у будь-якому разі, якщо є якісь відхилення від норми, треба звернутися до спеціаліста. Крім того, необхідно звернути увагу не лише на тривалість та циклічність, але й на характер місячних виділень, їхню кількість.
ЩОЙНО БУЛИ І ЗНОВУ…
Якщо втрата крові відбувається нерегулярно, поза межами менструації, у міжменструальний період, без будь-якої закономірності, йдеться про так звану метрорагію. Протягом фертильного періоду (тобто після початку менструації і перед менопаузою) основною причиною кровотечі з матки є патологічні стани, пов’язані з вагітністю (спонтанний аборт, позаматкова вагітність).
Причиною кровотечі стають міоми, поліпи шийки матки, запальні процеси матки та її придатків, злоякісні пухлини. Провокувати метрорагії можуть отруйні речовини (фосфор, свинець, миш’як). Також кровотечі зазвичай з’являються після певного періоду аменореї (відсутності місячних).
Успіх лікування аменореї багато в чому залежить від результатів клінічних випробувань, точності діагнозу. У випадках функціональної метрорагії лікування зазвичай полягає в вишкрібанні порожнини матки і механічному видаленні некротичного ендометрію. Багато закордонних гінекологів стверджують, що у 50% і більше випадків геморагічної метропатії, метрорагія більше не відбувається після одного або декількох вишкрібань, особливо якщо вони поєднані з гормональною терапією.
У період, що передує менопаузі, може відбутися нерегулярна кровотеча, яка пов’язана з порушенням гормонального фону у зв’язку з остаточною зупинкою овуляції. Втім метрорагія менопаузи може бути ознакою серйозних патологічних змін. Так, у випадку карциноми тіла матки крововтрата відбувається на ранній стадії еволюції пухлини. Це важливий симптом, який дозволяє оперативно виявити наявність цієї пухлини.
Тому ми наголошуємо: негайно звертайтеся до гінеколога при першій же кровотечі під час менопаузи. Мікроскопічне дослідження фрагментів, узятих при вишкрібанні слизової оболонки матки, допомагає констатувати наявність пухлини і провести своєчасну терапію.
Кровотеча під час менопаузи – це не обов’язково синонім онкології. Часто метрорагія в цьому періоді може бути пов’язана із запальними захворюваннями піхви і шийки матки.
УЖЕ ДАВНО МАЛИ БИ ПОЧАТИСЯ
Тепер поговоримо про аменорею – відсутність менструації. Є періоди в житті жінки, коли це є нормальним явищем: до настання статевої зрілості, після менопаузи, під час вагітності і протягом більш-менш тривалого часу в період грудного вигодовування. В інших випадках причиною аменореї може бути психічна травма або серйозні захворювання жіночої статевої сфери.
Насамперед, необхідно розрізняти первинну аменорею (спостерігається у дівчаток або жінок, які, незважаючи на статеву зрілість, ніколи не мали менструації) і вторинну (з’являється після періоду, протягом якого менструальна функція була).
Серед можливих причин первинної аменореї можуть бути важкі статеві вади розвитку – відсутність або недостатній розвиток яєчника чи матки. Але бувають і випадки, коли функції яєчників збережені: ці дівчата в період статевого дозрівання мають нормальний розвиток тіла, з появою волосся в лобковій і пахвовій ділянках, розвинені молочні залози і зовнішні статеві органи, але не мають менструації.
Вважається, що в цих випадках є нечутливість матки до гормональних впливів (естрогену і прогестерону). Проблеми зі щитоподібною залозою можуть бути також причиною первинної аменореї. Не останню роль відіграє дефіцит вітамінів, хронічні інфекційні захворювання (туберкульоз), важкі форми анемії.
Причини вторинної аменореї: хірургічне видалення органів, що безпосередньо беруть участь у менструальній функції; порушення функції гіпофіза. Також до поривання менструальної функції може призвести гостре недоїдання, різка зміна клімату, психічна перевтома, постійний стрес. Крім того, у дівчат, які занадто захоплюються спортивними заняттями, часто спостерігається так звана «тріада спортсмена», яка характеризується аменореєю, остеопорозом та розладами травлення. Цей стан часто зустрічається серед професійних спортсменок.
Не забувайте, що, лише усунувши причину, можна розраховувати на успішне лікування.
Медичний центр “Боголюби” розташований за адресою Луцький р-н, с. Тарасове, вул. Лісова, 1б.
Тел.: 0332 20 07 02, 099 44 55 404, 067 851 79 38.
e-mail: [email protected]
Сайт: www.bogolybu.com.ua