Біль у ногах, важкість, набряки, вени… Влітку симптоми варикозу особливо нестерпні! При цьому під скальпель лягати не обов’язково. Як повернути здоров’я і красу своїм ногам, розповідає лікар-флеболог Сергій ПІСАЧУК.
– Що провокує розвиток варикозного розширення вен?
– Насамперед генетичний фактор, вагітність, стояча робота, надлишкова вага, неправильне харчування, стреси, гіпертонія. Це все призводить до варикозного розширення вен, атеросклерозу, тромбофлебіту, ламкості капілярів. На жаль, з кожним роком усе більше молодих людей мають захворювання судин і системи кровообігу.
– Чим небезпечне це захворювання?
– Підступність варикозного розширення вен полягає в тому, що дуже довго воно справляє враження лише косметичного дефекту і не завдає людині особливих незручностей. І саме в цей час дуже важливо звернутись по пораду до кваліфікованого фахівця – судинного хірурга. Адже варикозна хвороба небезпечна своїми ускладненнями.
У розширених венах часто утворюються тромби, які у разі відриву від стінки судини з потоком крові потрапляють в легеневу артерію. Виникає тромбоемболія легеневої артерії, що становить загрозу життю пацієнта. От чому з варикозом необхідно боротися на будь-якій стадії, не чекати ускладнень!
– Хто найбільше ризикує мати варикоз?
– За статистикою, кожна друга жінка страждає на варикозне розширення вен. Рідше це захворювання турбує сильну половину людства. У групі ризику вчителі, лікарі, перукарі, які більшість свого часу проводять на ногах. Частіше варикоз прогресує у тих, хто мав у дитинстві плоскостопість чи грижу, іноді розвивається після періоду вагітності і пологів.
– Які методи діагностики і лікування варикозної хвороби нині найефективніші?
– Запідозрити варикоз дуже просто. Якщо ви почали відчувати тяжкість і печіння в ногах, біль і судоми в певних місцях (найчастіше в литкових м`язах), з`явилася набряклість, почали темніти і видуватись вени, ймовірно, що у вас почав розвиватися варикоз.
Для достовірності необхідне ультразвукове дуплексне сканування вен. Такий метод діагностики дає можливість побачити стан венозного русла і підібрати правильне лікування.
Є спосіб оперувати варикоз за найновішими методиками – лазером, парою, склеротерапією, без швів, загальної анестезії і розрізів. Усі методи підбираються індивідуально, а процедури безболісні і не потребують стаціонару, загального знеболення, розрізів і швів.
У розвинених Європейських країнах такі операції сприймають як візит до стоматолога. Усі втручання відбуваються в умовах «одного дня», без госпіталізації і не потребують тривалої реабілітації.
– Як відбувається операція із видалення варикозу?
– Ендовазальна лазерна коагуляція (так називається операція) – це інноваційний сучасний метод лікування варикозу, що став альтернативою хірургічному втручанню. Основна його перевага в тому, що вена не витягується, а «заварюється» під дією високоенергетичних лазерів.
Процедура відбувається під безперервним ультразвуковим контролем. Наявність сучасного устаткування, використання ультратонких інструментів, одноразових лазерних зондів, а також висока кваліфікація лікарів-флебологів дозволяють досягти найкращих результатів, що підтверджують тисячі успішних операцій.
Після закінчення процедури пацієнт одразу може йти додому. У хворого не лишається шрамів чи швів, адже проблемну вену не видаляють. Такі операції не потребують підготовки і практично не мають протипоказів.
– Коли найкраще займатися лікуванням варикозного розширення вен?
– Зимово-весняний період – найкраща пора для того, щоб підлікуватися, аби влітку почуватися впевнено. Зауважу, що після хірургічного лікування варикозу пацієнту призначається компресійна панчоха для тривалого носіння, яка може викликати дискомфорт у спеку. Але все залежить від способу життя і кожного випадку індивідуально, протипоказів до операції влітку немає.
– Чи ефективна профілактика при варикозній хворобі?
– Звичайно, хворобі легше запобігти, ніж потім лікувати. Профілактика варикозу – це правильне харчування, здоровий спосіб життя, заняття спортом, водні процедури. На жаль, це часто не дає бажаних результатів, особливо, якщо захворювання запущене. Ці заходи спроможні лише сповільнити прогресування хвороби, але не ліквідують її причину.
Якщо профілактика не дає бажаних результатів, не зволікайте із візитом до лікаря. Кожен повинен розуміти, що варикозне розширення вен – це не просто некрасиві ноги, а насамперед небезпечна хвороба, яка здатна завдати багато клопоту, а в окремих випадках навіть коштувати життя.