квітучі кущі

Як правильно стригти та формувати декоративні квітучі кущі: що, коли, як?

Коли ми купуємо та висаджуємо декоративні кущі, радіємо кожній гілочці та кожному листочку. Але з часом настає момент, коли рослини починають сильно розростатися, що може створити проблеми для інших, менших рослин. Деякі можуть мати неохайний вигляд. І от тут приходить пора для стрижки та формування. Можна обрізати «під горщик», а можна зробити складнішу стрижку. Важливо при цьому знати, що, коли і як потрібно стригти декоративні квітучі кущі.

Коли потрібно стригти декоративні квітучі кущі?

Після цвітіння

Важливо враховувати особливості кожної рослини. Кущі, що цвітуть навесні, треба обрізати після того, як вони відцвітуть, і чим раніше — тим краще. Це необхідно, щоб рослина почала відростати нові пагони, на яких з’являться квіткові бруньки. До зими ці пагони мають встигнути дозріти і здерев’яніти, щоб без втрат пережити морози.

Йдеться про спіреї, які цвітуть навесні. Також після цвітіння потрібно обрізати форзицію, чубушник (жасмин), бузок, дейцію, вейгелу, керію, декоративні вишні, магнолії, смородину, рододендрони та інші рослини.

Напочатку весни

Існують рослини, що цвітуть навесні, але їхні квіти не мають особливого значення, адже їх вирощують здебільшого заради декоративного листя — верба, фотинія, дерен. Такі рослини краще підстригати на початку весни, щоб вони могли відростити нові яскраві пагони.

Барбариси та інші рослини

Барбариси з кольоровим листям мають свою специфіку. Квітки в них маленькі, милі на вигляд, вони приваблюють своєю красою навесні. Однак якщо обрізати барбарис ранньою весною, нові пагони отримають більш яскравий і стійкий колір, особливо на сонці.

Тому питання обрізки в кожному випадку вирішується індивідуально, залежно від того, для чого використовуються ці рослини. Якщо барбариси є частиною бордюрів або акцентних точок, їх краще обрізати ранньою весною. Якщо ж вони – частина природного ландшафту, можна дати їм перецвісти, а потім вже провести обрізку.

Радимо також прочитати: Виростіть у саду живу скульптуру — топіарі

Літня стрижка

Для рослин, які цвітуть влітку, таких як гортензія мітловидна та деревоподібна, будлея, звіробої, більшість троянд, важливо видаляти відцвілі суцвіття, що стимулює ріст нових пагонів і продовжує цвітіння. Це дозволяє збільшити кількість нових квітів і продовжити період цвітіння.

Регулярна літня стрижка особливо рекомендована для спірей з яскравим новим приростом, оскільки такі кущі дуже привабливі

Стрижки: прості та модельні

  • Молоді кущі. Не чіпайте новопосаджені рослини в перші два роки! Це дасть рослинам час укорінитися, пережити зиму і стати готовими до маніпуляцій з формуванням.
  • Старі кущі. Якщо старі кущі сильно загущені і мають ослаблене цвітіння, краще омолодити їх, обрізавши всі стовбури на висоті 10-15 см для високих кущів та 5-7 см для низьких. Зі сплячих бруньок виростають нові пагони, більшість з яких потрібно видалити, залишивши кілька для формування здорового куща.

Класична стрижка

Прості стрижки використовуються в природних стилях, де немає потреби в складних формах. В таких випадках достатньо видалити:

  • великі відцвілі суцвіття (у бузку, гортензії),

  • пагони, що ростуть всередину крони,

  • гілки, що заважають проходу або іншим рослинам,

  • старі багаторічні гілки, цвітіння яких ослабло.

Художня стрижка

Тим, хто прагне ідеальних форм рослин, доведеться докласти більше зусиль. Спочатку необхідно видалити поросль і старі гілки, після чого оцінити отриману форму і визначити, як її покращити.

Після того, як основну форму куща визначено, можна перейти до коригування його контуру, видаляти зайві пагони та працювати над фігурною стрижкою для досягнення естетичної рівноваги.

Радимо також прочитати: Фігурна стрижка туї: коли і як стригти, ідеї, форми

Формуємо ексклюзивний кущ

Формування рослин — це методи, що дозволяють створити рослину, яка росте не так, як їй зручно, а так, як задумав садівник. Це найвищий рівень декоративного садівництва.

Кущ на штамбі
Кущ на штамбі

Кущ на штамбі

Це, звісно, високий рівень майстерності в декоративному садівництві. Серед формованих конструкцій штамбові форми кущів є найпопулярнішими.

Таку рослину-деревце можна виростити навіть на вашій ділянці. Для цього найкраще підходять дорослі розлогі кущі, такі як бузок, калина, ліщина чи скумпія. Потрібно залишити кілька вертикальних стовбурів, бажано молодих і розташованих поруч. Інші стовбури слід обрізати біля землі. Стовбури потрібно позбавити бічних гілок до того рівня, де буде формуватися крона. Всі гілки, що ростуть всередину і загущують середину куща, слід обрізати.

Цю форму потрібно підтримувати, регулярно видаляючи нову поросль і бічні гілки, що ростуть нижче рівня крони. Якщо кущ має тенденцію розвалюватися, його можна підв’язати на рівні крони (або навіть на кількох рівнях), і за сезон стовбури зміцняться і будуть рости у потрібному напрямку. Навесні обв’язку можна зняти.

Щоб форма була більш парасолькова, можна зробити розтяжки для кількох бокових гілок, закріпивши їх у похилому положенні. Сезону для формування такої форми достатньо.

Кущ-фонтан
Кущ-фонтан

Кущ-фонтан

Фонтаноподібні кущі виглядають дуже красиво, і кожен може спробувати сформувати такий кущ. Особливо ефектно виглядають пухироплідник, спіреї, махровий чубушник (жасмин) та дейції. Ці рослини природним чином вигинають свої пагони у вигляді дуги.

Принцип формування таких кущів схожий на створення мультиштамбового дерева, але потрібно залишити достатньо пагонів, щоб вони утворили рівномірно густий кущ. Від низу слід видаляти дрібну поросль та бічні пагони до висоти 0,5-1 м (залежно від загальної висоти куща). Для рівномірного «фонтана» можна встановити кільцеву опору, як для смородини, і за допомогою хомутів рівномірно розподілити гілки по периметру. За рік вони звикнуть до нового положення.

Зверніть увагу, що симетричну форму найпростіше підтримувати на відкритих ділянках. Якщо ж кущ буде частково затінений, гілки будуть тягнутися в один бік до сонця, тому в такому випадку краще сформувати односторонній «фонтан».

Таку форму потрібно постійно підтримувати, видаляючи пагони, які неправильно ростуть, протягом всього сезону.

Радимо також прочитати: Топіарна стрижка для початківців: як стильно постригти дерева і кущі своїми руками

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook