Виростіть у саду живу скульптуру — топіарі

Для його виготовлення підійдуть компактні вічнозелені дерева і кущі, які повільно ростуть, мають щільну крону, дрібне листя і добре зносять обрізання.

Дедалі частіше у парках і скверах можна побачити красиво підстрижені дерева і кущі у вигляді куль, пірамід та інших геометричних фігур. Іноді трапляються складні рослинні скульптури, як-от тварини, птахи, фігури людей. Ці розкішні елементи ландшафтного дизайну називають топіарі. Сьогодні мати на своєму подвір’ї топіарі означає мати вишуканий смак. А зробити його можна власноруч.

Мистецтво топіарі має багатовікову історію. Деревам і кущам надавали геометричної форми ще у Древньому Єгипті і Персії. Згодом топіарі набуло популярності у Римі. Володіння Цезаря прикрашали зелені скульптури. З розширенням кордонів Римської імперії традиції фігурної стрижки рослин поширилися і в Європі. Розквіт садівництва і ландшафтного мистецтва почався в епоху італійського Ренесансу. Його невід’ємною частиною стало топіарі, яке використовували для створення живоплотів, лабіринтів і довгих алей для прогулянок. Багато зразків таких садів збереглися й донині, наприклад, у Версалі. Згодом американці винайшли річ, завдяки якій кожен охочий може власноруч зробити топіарі. Йдеться про плетений дротяний каркас певної форми та об’єму. Його одягають на молоду рослину, а коли пагони починають виходити за межі каркаса, їх обрізають. Такі каркаси можна придбати і в Україні.

У наш час художня стрижка рослин і мистецтво створення топіарі стали класикою садового дизайну. Перший і найпопулярніший вид топіарі – формований живопліт. Він захищає територію від пилу, вітру та шуму. Другий вид топіарі – рослини, яким надано простої геометричної форми: спіралі, кулі, куби, піраміди, колони, конуси. Це класика, яка прикрасить будь-який сад. Третій вид – фігури людей, тварин, абстрактні образи – вищий пілотаж топіарі.

Створення топіарі вимагає терпіння, часу і праці, але результат того вартий. Для його виготовлення підійдуть компактні вічнозелені дерева і кущі, які повільно ростуть, мають щільну крону, дрібне листя і добре зносять обрізання. Найчастіше використовують тис і самшит. Вони виростають не більш як 5–7 см за рік, ідеальні для живоплотів і садових фігур. Завдяки яскравим ягодам та пурпуровому листю матиме ошатний вигляд стрижений барбарис, кизильник (листя з багряним відтінком) і падуб (листя темно-зелене з фіолетовим глянцем). Дуже благородний вигляд має туя, ялівець і кипарис.

Спробуйте спершу створити топіарі простої форми – вистрижіть конус, піраміду, куб, циліндр або кулю. Починати обрізати саджанець можна тільки після того, як він адаптується після посадки. Якщо рослина невелика, а топіарі плануєте зробити об’ємним і високим, дайте їй підрости. У цей період треба лише прищипувати великі пагони, щоб вони розгалужилися. Для будь-якого обстригання є золоте правило – не видаляти за один раз більш як третину зелені, інакше рослина може почати хворіти і сохнути. Підстригати топіарі треба один раз або двічі на рік, регулярно підрівнювати крону.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook