Секрет 1: обприскайте
Щоб підвищити врожайність помідорів, під час цвітіння другої і третьої квіткових кистей дуже добре обприскати рослини слабким розчином борної кислоти. Бор «допоможе» утворенню зав’язі і росту плодів. Окрім цього, він простимулює утворення нових точок зростання і посприяє збільшенню цукру в плодах. Для обприскування слід приготувати такий розчин: 10 г порошку борної кислоти розвести в 10 л води. Достатньо обприскати помідори 1-2 рази.
Секрет 2: струсіть
Помідори – рослини самозапильні, у цьому їм допомагає вітер і комахи. Але якщо ви вирощуєте помідори у теплиці, їм допомогти нікому. Вам треба посприяти запиленню. Для цього треба раз на кілька днів потрусити квіткові кисті. Досвідчені дачники радять відразу після струшування всіх кущів обприскати квіти або полити ґрунт, а через 1,5-2 год провітрити теплицю.
Секрет 3: правильно посадіть
Найкраще садити кущі помідорів у напрямку зі сходу на захід. Тоді їх рівномірно освітлюватиме сонце, і рослини не затінюватимуть одна одну. А внаслідок цього зросте і врожайність.
Секрет 4: зміцніть коріння
Це очевидно: що міцніше коріння, то краще воно забезпечує живлення рослини і більше плодів вона дає. Зміцнити кореневу систему томатів досить просто. Зробити це можна двома способами.
1 – підгортати. Це слід робити у певний час, адже є періоди, коли коріння росте особливо активно, і підгортання дасть ефект. Коли це робити, підкажуть самі томати. Стежте за стеблом: якщо біля самої землі на ньому з’явилися невеликі опуклості, схожі на пухирці, – значить, можна підгорнути (обов’язково вологою землею, не сухою!). А коли стебло біля самої землі змінило колір із зеленого на синюватий – настав час другого підгортання.
2 – замульчувати. Мульча зберігає у ґрунті вологу, забезпечує його пухкість, попереджує ріст бур’янів і захищає коріння, щоб при поливанні воно не оголювалося. Агрономи запевняють, що грамотне мульчування здатне підвищити врожайність помідорів на 25-30%! Мульчувати томати можна сіном, соломою, компостом, тирсою, газетами, скошеною травою, корою, хвоєю, торфом.
Секрет 5: забезпечити правильний ґрунт
Деякі досвідчені дачники помітили, що помідори дуже люблять рости… на своєму бадиллі! Якщо восени все здорове бадилля зібрати, подрібнити і прикопати в ґрунт, то наступної весни це буде найкращим місцем для молодої помідорної розсади.
Секрет 6: пасинкувати
Пасинкування – це видалення зайвих пагонів. Рослина перестає витрачати сили і поживні речовини на зайву зелень і концентрується тільки на утворенні і визріванні врожаю. Потрібно дотримуватися певних правил пасинкування. Наприклад, щоб пасинки не відростали заново, треба залишати пеньок завдовжки до 1 см.
Секрет 7: видаляти листя
Коли помідори починають плодоносити, з кущів слід обірвати зайве листя. Це потрібно для того, щоб рослина віддавала всі поживні речовини плодам, а не листю. Крім того, нижнє листя, яке торкається землі, можуть стати джерелом інфекції. Досвідчені господарі радять відрізати з середини (кінця) червня по 1-3 нижніх листочка щотижня аж до першого суцвіття. Тоді і помідори будуть «провітрюватися», і краще визріватимуть плоди. Видаляти листя рекомендується в суху теплу погоду, в ранкові години, щоб ранка встигла затягнутися і не стала воротами для інфекції.
Секрет 8: підживлювати
Підживлювати можна не тільки під корінь, а й здійснювати позакореневе підживлення – обприскувати кущ розчинами мікроелементів. Найкраще це робити один раз на тиждень ввечері у безвітряну погоду.
Що використовувати для позакореневого підживлення
- сечовину (на 10 л – 1 ч. ложку);
- кальцієву селітру або монофосфат калію (на 10 л – 1 ч. ложку);
- кальцієву селітру (на 10 л – 1 ч. ложку);
- 1 л сироватки + 20 крапель йоду на 10 л води.
Секрет 9:
Деякі недосвідчені господарі в період плодоношення починають посилено підживлювати помідори органікою і всілякими добривами. Якраз цього робити і не треба. Посилене підживлення потрібне було для активної вегетації, а ось в період, коли рослини вступають в пору плодоношення, підживлення слід змінити.
Можна удобрити помідори попелом: по вологому ґрунту розсипати під кущі помідорів сухий попіл з розрахунку 3-4 ст. ложки на 1 кв. м. До речі, від цього помідори стануть солодші. Удобрювати попелом можна раз на два тижні до закінчення плодоношення.
Також добрити можна дріжджами. У 3-літрову банку покласти 100 г живих дріжджів, додати 0,5 скл. цукру, залити доверху відстояною теплою водою, поставити в тепле місце для бродіння. До закінчення бродіння зрідка збовтувати. Коли перестане бродити, підливати кущі, зробивши суміш 1 скл. добрива і 10 л води. Полити кущі слід 1 раз із розрахунку 1 л під кущ.