Білки — це одна з найважливіших поживних речовин — нутрієнтів — здорового харчування будь-якої людини. Цей інгредієнт є не тільки основою будівельного матеріалу для нашого організму, але також відповідає за процес зміцнення імунітету і приймає безпосередню участь у виробництві еритроцитів. Дефіцит білка в організмі спричиняє ряд негативних наслідків. Які ознаки можуть свідчити про те, що в організмі катастрофічно бракує білка?
Давайте, перш за все, розглянемо, хто потрапляє в групу ризику через нестачу білка в організмі?
- Категорія людей, які обирають вегетаріанські дієти.
- Літні люди.
- Люди, які не контролюють свій раціон харчування.
Природою закладено так, що середньостатистичний показник вживання білка повинен бути рівним 1-1,5 грамам білка на 1 кг ваги людини. У тому випадку, якщо людина регулярно займається в залі, то добова норма вживання білка повинна бути ще вищою — в межах 1,4-2 г на кожен кілограм маси тіла.
Експерти в сфері правильного харчування виділили 6 основних ознак, які свідчать про те, що ви перетнули небезпечну межу нестачі білка в організмі.
Систематичні набряки. Така недуга — одна з найпоширеніших ознак недостатньої кількості білка в організмі. Проявляються такі набряки в області живота, на руках, на нижніх кінцівках на щиколотках і ступнях.
Такому факту є логічне пояснення. Вся річ у тім, що у зв’язку з неправильним раціоном, в організмі порушується водно-сольовий баланс, внаслідок якого в тканинах накопичується вода.
Постійне відчуття голоду є ще одним невід’ємним фактором при нестачі білка в організмі людини. Основа правильного харчування полягає в тому, щоб людина щодня вживала складні вуглеводи, ненасичені жири, а також якісний білок. За даними досліджень в сфері харчування було виявлено, що саме присутність достатньої кількості білка допомагає зберігати відчуття ситості протягом дня. Тому дієтологи рекомендують розподіляти продукти, що містять білок, на три основних прийоми їжі.
Ламкість волосся і нігтів, суха шкіра також можуть бути свідченням катастрофічно малого надходження білка в організм людини. Саме тому ваш перукар, косметолог або майстер манікюру може запитати вас про ваше харчування, якщо побачить одну з вище перерахованих проблем. І це буде цілком логічне запитання, бо саме від наявності в організмі достатньої кількості білка, залежить якість наших нігтів, волосся та шкіри, оскільки вони складаються з білків — еластину, колагену і кератину. Однак при дефіциті надходження білка, організм не може виробляти їх в достатній кількості, тому волосся стає тьмяним і ламким, нігті починають розшаровуватися і ламатися, а шкіра стає дуже сухою і подразненою.
Дратівливість і поганий настрій. На перший погляд складно знайти зв’язок між поганим настроєм і нестачею в організмі такого нутриєнта, як білок. Однак — це науково доведений факт, який підтверджує, що для передачі інформації між клітинами організму мозок використовує нейротрансмітери, які у свою чергу складаються з амінокислот — будівельних матеріалів білка. У зв’язку з браком таких амінокислотних блоків в мозку може початися порушення його нормального функціонування.
Крім цього, білок вкрай важливий для синтезу серотоніну, який в тандемі з дофаміном відповідають за наш позитивний настрій. На тлі їх недостатності можуть виникати депресивні стани, агресивність і апатія.
Зменшення м’язової маси. Втрата м’язової маси повинна хвилювати не тільки людей, які посилено займаються в залі. Адже недостатнє вживання білка протягом хоча б одного тижня може призвести до втрати об’єму м’язів, які безпосередньо відповідають за нашу поставу і всі рухи. Особливо це важливо знати людям старше 55 років. Саме у даної категорії людей при дефіциті білка відбувається атрофування м’язів, тому шкіра виглядає такою в’ялою.
Повільне загоєння порізів і ран. Це ще одна з ознак дефіциту білка в організмі, тому якщо ви бачите, що навіть маленька подряпина загоюється у вас мінімум протягом тижня, то це привід переглянути свій раціон харчування — організму необхідні ресурси для «ремонту» ушкоджень різного ступеня тяжкості. Якщо ж цього нутриєнта в організмі бракує, то на загоєння ран і порізів знадобиться значно більше часу.