5 жовтня – святого Фоки. Що потрібно зробити в цей день усім господарям

5 жовтня православний світ відзначає день священномученика Фоки, єпископа Синопського. З народження він був відданий християнству та проповідував Євангеліє, через що святого стратили.
Святий мученик Фока походив із міста Синопа, розташованого на південному березі Чорного моря. Маючи невеликий сад, він жив скромно: продавав плоди і на виручені кошти утримував себе, допомагав нужденним і надавав гостинність мандрівникам. 
Християнське благочестя святого надавало вплив на інших людей. Навіть язичники ставилися до нього з глибокою повагою. Нерідко під його впливом вони  приймали християнську віру. Але ось правитель області, дізнавшись, що святий Фока поширює християнське вчення, наказав знайти його й вбити.
Святий випадково сам зустрів посланих за ним і, не називаючи свого імені, гостинно прийняв їх і надав місце для ночівлі. Вночі він вийшов в сад, приготував труну і місце для свого поховання, встиг також зробити розпорядження, щоб усе його майно після смерті було роздано бідним.
Вранці святий Фока оголосив прибульцям, що він і є той, кого вони шукають, і просив, щоб вони виконали покладене на них доручення. Гості зніяковіли і, не бажаючи вбивати гостинного господаря, вирішили врятувати святого Фоку. Однак праведник рішуче заперечив їх намір і смиренно схилив свою голову під меч.
Святого мученика Фоку поховали в могилі, приготовленій ним самим в саду. Місце його поховання прославилося чудесами, і згодом там була побудована церква. 

Традиції в цей день

За повір’ям, шишка, що впала на голову, віщує багатство у найближчий час.

З цієї дати починаються вітри, тому з дерев падаює листя. Існувало повір’я, що вони несуть різні захворювання та нечистоти. Тому в цей день не можна нищити мурашники, спалювати старі віники, бити палками або мотузкою землю.

5 жовтня люди проводять обряди, щоб захистити свої домівки від злих духів.

Змайстровані намистини та ґудзики поєднують з вербовими гілками та освячують. Такий оберіг ставлять біля вікон, щоб нечиста сила оманою не потрапила в оселю, зробившись птахом або комахою.

Гарно вимивши двері, воду виливають далеко від оселі на перехресті. Ганчірку закопують під осикою. Освячують двері та перехрестившись моляться тричі, читаючи «Отче наш». Цей обряд вважався найпотужнішим.

Щоб захистити оселю, прийнято розташовувати по кутах домівки гілочки осики.

Народні прикмети

На узбережжі залишилось листя, чекайте на снігопад.

Клен та черемуха стоять без листя — до приходу зими.

Молитва за сім’ю і дім до Богородиці

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook