Із кожним буває: робота є, а бажання її робити немає від слова “зовсім”. Що робити, якщо зовсім нічого не хочеться робити? Як змусити себе піднятися з п’ятої точки і рухатися до цілі, якщо бракує сил навіть підняти себе з ліжка? Як мотивувати себе, якщо немає мотивації? Психологи та кучі мають на цей випадок кілька дієвих порад.
1. Позбутися емоцій
Прокрастинація часто перетворюється в цикл. Ми уникаємо якихось завдань, тривожність підвищується, від цього ми знову відкладаємо справи на потім. Як вважають деякі психологи, є дві основні причини прокрастинації:
- Одні люди сфокусовані на просуванні і прогрес сприймають як ціль. Вони зазвичай відкладають справи на потім через нестачу мотивації.
- Інші люди більше концентруються на збереженні наявної посади, доходу і становища. Вони бачать завдання як обов’язок і прокрастинують від страху: раптом щось піде не так і вони втратять гроші або час?
Обидві причини є наслідком наших емоцій. Ми чекаємо, що колись настане момент, коли у нас буде достатньо бажання або сил, щоб взятися за справу. Але правда в тому, що для початку роботи необов’язково хотіти братися за неї.
Можна, наприклад, заздалегідь призначити точну дату і час для того, щоб зробити хоча б перші кроки до вирішення завдання. Так ви приберете з ситуації емоції, а потрібно для цього лише трохи самодисципліни.
2. Рухатися за інерцією
Одночасно з циклом прокрастинації існує і цикл продуктивності. Як тільки ви почнете виконувати завдання, повертатися до нього з кожним разом буде все легше. А після завершення буде простіше приступити до наступного, так як впевненість в собі зросте.
Якщо навчитися зберігати інерцію таким чином, можна досягти вражаючих результатів. Так, 88-річний інвестор Уоррен Баффетт – один з найбагатших людей в світі – в період з 32 до 44 років збільшив свій капітал більш ніж в 12 разів. Він зберіг цю інерцію і з 44 до 56 років збільшив накопичення ще в 70 з гаком разів. Зараз його капітал складає більше 80 мільярдів доларів.
3. Створити серію перемог
Ще один спосіб побороти прокрастинацію ґрунтується на нашому небажанні переривати серію перемог. Заведіть собі календар і відзначайте кожен день, коли ви успішно попрацювали над потрібними завданнями.
Якщо знову захочеться відкласти роботу на потім – просто погляньте на календар. Візуальне відображення днів, коли вам вдалося пересилити себе, додасть сил і бажання рухатися вперед. Адже, як ми знаємо з першого закону Ньютона, рухомі тіла мають властивість зберігати свою швидкість.
Таким способом користувався, наприклад, комік Джері Сайнфелд. На початку кар’єри, коли йому складно було змусити себе працювати, він позначав дні, в які виходило придумати нові жарти. Зараз він один з найуспішніших коміків в світі.
4. Генерувати мотивацію
Дуже поширена думка, що одна з головних складових успіху – це мотивація. Мовляв, продуктивні люди постійно мотивовані, тому вони домагаються великих результатів.
Але письменник Джефф Хейден переконаний: мотивація – це продукт роботи. Вона з’являється через кілька годин наполегливої праці. Бажання досягати цілей виникає після того, як ми робимо перші кроки і бачимо перші результати.
Це ще один привід перестати чекати правильного настрою, натхнення або припливу сил. Дійте – навіть невеликі перемоги складаються в великі досягнення і наближають вас до обраної мети.