Марія Магдалина

4 серпня – Марії Магдалини: цікаві факти про життя святої НЕблудниці

Марія Магдалина першою побачила Ісуса Христа воскреслим і вперше сказала “Христос воскрес!”. А ще завдяки їй з'явилися крашанки. Цікаві факти про Марію Магдалину та традиції на День Марії - у публікації.

4 серпня православна церква шанує пам’ять святої Марії Магдалини – неймовірної жінки, яка була одержимою бісами, а стала ученицею Ісуса Христа, першою побачила Його воскреслим та першою з людей промовила фразу “Христос воскрес!”. А ще саме їй ми завдячуємо появою крашанок.

Марію Магдалину вшановують і православні, і католики, однак ставляться до неї по-різному. У православ’ї її шанують згідно з євангельським текстом — як мироносицю, визволену від семи бісів, а в католицькій традиції довгий час було прийнято ототожнювати Марію Магдалину з блудницею, яка покаялася. Однак 1969 року Ватикан визнав, що ніде в Євангелії немає прямої вказівки на те, що грішницею була саме Марія Магдалина. Це був перший крок до відбілення чесного імені жінки, яка була чи не найбільш відданою ученицею Христа і залишилася йому вірною до кінця.

На іконах Марію Магдалину зображують з довгим волоссям (у католиків) з горщиком (з миром) та крашанкою (на православних образах).

Молитва до Марії Магдалини, яку читають 4 серпня

Марія Магдалина ікона

П’ять цікавих фактів про Марію Магдалину

Марія Магдалина надихала митців на створення шедеврів. Існує близько 20 всесвітньо відомих картин великих художників епохи класицизму та Відродження із зображенням святої. За два тисячоліття образ Марії Магдалини був оповитий міфами та наклепами. Ми зібрали цікаві факти про життя мироносиці.

Цікаві факти про Великдень, яких ви не знали

Марія Магдалина одержима бісами

У православній традиції, зважаючи на старі апокрифічні відомості, Марія Магдалина до зустрічі з Христом біля криниці була навіженою. Спаситель вигнав з її тіла сім бісів, після чого Марія стала його ученицею та дійшла з Ним до самої Голгофи.

Про те, що свята Марія Магдалина була повією, першим заговорив Папа Римський Григорій Перший (у 6 столітті). Він розповідав про неї, як повію, яка вклонилася Христу, мила Йому ноги миром і витерла своїм волоссям. Відтоді у католицизмі Марія Магдалина – головний символ каяття людини. Сім бісів, яких вигнав з Марії Магдалини Христос, Папа Римський порівнював із сімома гріхами, у яких вона покаялася.

Проте Марія Магдалина ніде в Новому Завіті не названа ані блудницею, ані грішницею, попри популярні зображення її такою.

Марія Магдалина стала меценатом апостолів

Марія походила із заможної сім’ї, її батьки мали птахоферму. Тому жінка завжди носила з собою яйця у ролі дарунка. Після зцілення від божевілля батьки підтримали рішення доньки піти за своїм Спасителем. До останньої хвилини Марія Магдалина слідувала за Христом і віддала на апостольські служіння все своє майно.

Першою в світі сказала “Христос воскрес!”

Марія Магдалина була вірна Христові не тільки в хвилини його слави, але й у найтрагічніші моменти. Вона єдина не покинула Ісуса, коли його взяли під варту, була присутня на суді, чула, як Понтій Пілат виголошував смертний вирок. Марія Магдалина була поряд з Ісусом при його смерті: разом із Богородицею стояла біля Христа під час розп’яття, щоб підтримати Його. Була свідком Його поховання.

Після того, як Ісуса поховали в печері, в неділю Марія разом з іншими жінками пішла до гробу Спасителя, щоби віддати Йому останню шану, намастивши Його тіло, за звичаєм,  миром (саме тому її називають мироносицею). Марія так тужила за Спасителем, що прийшла до гробу раніше за всіх — ще вночі, коли було темно. Тоді вона побачила, що камінь від гробу відвалений і тіла немає. Стояла біля труни і плакала.

Невдовзі вона першою побачила воскреслого Христа та розповіла про це апостолам словами “Христос воскрес!”

Пасхальні крашанки з’явилися від дива Марії Магдалини

Після воскресіння Христа апостоли розійшлися проповідувати у різні куточки світу. Головним місцем служіння святої Марії Магдалини став язичницький Рим. Всюди вона сповіщала людям про Христа і Його вчення.

Її проповідь особисто слухав імператор Тиберій. Він засумнівався у Воскресінні і попросив доказів. Саме тоді сталося диво: Магдалина дала імператорові в руки біле яйце, яке традиційно носила, і сказала фразу “Христос воскрес!”. У цей момент яйце стало червоним. Звідси бере початок традиція фарбувати крашанки на Пасху. Звичай дарувати один одному яйця в день світлого Христового Воскресіння поширився між християнами всього світу.

З Риму свята, вже в похилому віці, переселилася в Ефес, що в Малій Азії. Там вона проповідувала і допомагала апостолу Івану Богослову писати Євангеліє і згодом була похована. Нині частини святих мощей рівноапостольної Марії Магдалини зберігаються в різних монастирях Святої Гори Афон і в Єрусалимі.

Марія Магдалина

Молитвами свята Марія Магдалина рятувала в’язнів та зцілювала від хвороб

Відомо, що Марія Магдалина допомагала ув’язненим, по її молитвах вони зцілювалися від хвороб. І досі у православному храмі Марії Магдалини у Магдалі (Ізраїль) є джерело, біля одного з яких Христос зцілив святу від семи бісів. І сьогодні є свідоцтва зцілення від хвороб – особливо вад очей та безпліддя. Є навіть “діти Марії Магдалини”, які народилися після молитов у джерелі святої, батьки яких допомагають храму і за можливості відвідують його

День ангела Марії

4 серпня жінки на ім’я Марія святкують день ангела. Цього дня важливо помолитися своїй небесній покровительці – Марії Магдалині, якщо є бажання – прочитати акафіст. У День Марії Магдалини дівчата просять святу подарувати їм красу.

Дарувати Марії  на день ангела можна ікону, молитовник, або щось корисне для її душі.

Що не можна робити на Марії Магдалини

Щоб виконати роботу, яку не можна відкласти, молилися Марії Магдалині про заступництво і допомогу у справах.

  • Дівчатам цього дня забороняли важко працювати, щоб не підірвати здоров’я.
  • Сьогодні не варто позичати чи повертати гроші.
  • Не можна сваритися, конфліктувати, лаятися, лихословити, допускати лихі думки.

У народі день 4 серпня називають Марія ягідниця. Цього дня традиційно збирали в лісах ягоди, які заготовляли на зиму. Щоб умитися росою, яка допоможе зберегти красу та молодість, дівчата вставали з першими променями сонця. Росу збирали, за можливості, у срібний посуд. Або – у звичайний глиняний, поклавши всередину срібний хрестик.

Існують прикмета на Марії Магдалини:

  • Якщо багато роси вранці, льон буде грубий і сірий.
  • Якщо цього дня буде гроза – сіна буде вдосталь.
  • Грім гримить безперестанно – до граду.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook