17 листопада за новим церковним календарем вшановують Григорія Чудотворця, єпископа Неокесарійського. У народі за цим днем визначали, якою буде зима: погідною чи суворою.
Ким був Григорій Чудотворець
Григорій мав ім’я Феодор і народився у заможній язичницькій родині в Неокесарії Понтійській (зараз це територія Туреччини), здобув чудову освіту. У зрілому віці він став християнином і прийняв ім’я Григорій. Імовірно, він був першою людиною, яка мала це ім’я, адже у язичництві такого імені не було.
Григорій хотів усамітнитися в пустелі і присвятити своє життя служінню Господу. Однак йому судилося здобути сан єпископа Неокесарійського. Він обіймав цю посаду 30 років.
Люди у його рідному місті були дуже грішними, там було лише 17 християн, тому Григорій з великою ревністю взявся навертати язичників у християнство. Бог наділив Григорія даром зцілення та пророцтва. Він вчив, творячи Іменем Христовим чудеса: зціляв хворих, допомагав нужденним. Силою молитви святитель приборкав одного разу розлив річки, своїм жезлом визначивши межі повені. Інший раз, при будівництві церкви, він повелів Іменем Христовим потіснитися горі і звільнити місце під фундамент.
У життєписі Григорія записано, що перед смертю він поцікавився, скільки в місті залишилося язичників. Виявилося, що тільки 17.
Помер Григорій Неокесарійський в 270 році. По собі Григорій Чудотворець залишив багато літературних праць, присвячених християнству.
Цього дня прогнозують зиму
У народі на Григорія зустрічали північний вітер і називали Зимовказівником. За погодою цього дня визначали, якою буде зима. Яка погода з ранку і до полудня, такою буде і перша половина зими, а погода з обіду до вечора віщує другу половину зими.
- Гарна погода 30 листопада віщує м’яку зиму, і навпаки.
- Похмура погода на Григорія – прикмета, що сонячних днів взимку теж буде мало
- Мороз 30 листопада віщує холодну зиму.
- Хмари висять низько – до вітру і снігу.
У цей день підходили до криниць і водойм, прислухалися до води. Якщо тиха, то зима теплою буде, якщо шумить – чекай морозів і заметів.
Як в народі передбачають погоду
Що можна і не можна робити 30 листопада
Наші предки вважали, що у ніч на 30 листопада сняться віщі сни. Тому намагалися їх запам’ятовувати.
Цей день старалися провести з сім’єю. Вважається, якщо зібратися всім разом на Григорія — сім’я буде дружня і міцна.
Існувало на Григорія листопада і кілька категоричних заборон. Зокрема, не можна міряти чиюсь обручку і чужі речі – це погано і для того, хто міряє, і для власника речі.
Удень Григорія Чудотворця краще не вирушати в далеку дорогу, а подорож відкласти.
Новини та плітки не беріть близько до серця, вони в цей день порожні і неправдиві
Нові та старі традиції Різдва. Етнолог про те, як святкували українці