стосунки

Два слова, які здатні зруйнувати навіть найміцніші стосунки

Ніколи не кажіть ні вголос, ні подумки ці два слова. Вони здатні зруйнувати навіть міцні стосунки. Давні образи - це рана, яку потрібно загоїти. І ваш партнер про неї може навіть не здогадуватися.

Коли партнер нас не помічає, відкидає, поводиться несправедливо, нерідко ми кажемо: «Більше ніколи!». «Більше ніколи не відкрию тобі свою душу», «більше ніколи не буду на тебе покладатися», «більше ніколи не підпущу близько до серця».

Іноді ми самі навіть не усвідомлюємо, що даємо собі таку обіцянку. Ми можемо не вимовляти ці слова, але як би не звучала наша обітниця, ми позначаємо кордон, перетинати який не можна. Намагаючись себе захистити, ми робимо висновок. Щоб пережити розчарування або відчуття покинутості, ми віддаляємося від партнера. Але йому або їй ми про це не говоримо. І, можливо, самі зрозуміємо всі наслідки нашого рішення лише через багато місяців або навіть років.

Не йдеться про стосунки, в яких ви стаєте жертвою емоційного, фізичного або сексуального насильства з боку партнера. У таких ситуаціях позиція «Більше ніколи!» абсолютно виправдана. Насильство необхідно припинити – або змусивши партнера переглянути нездорові шаблони поведінки, або розірвавши стосунки.

Причиною затяжних конфліктів може бути давній випадок

Слова «Більше ніколи!» мають величезну силу. Партнери приходять на терапію до психолога і не виявляють жодного ентузіазму. Відбуваються нескінченні і безрезультатні сварки і конфлікти. Зі стосунків зникла пристрасть. Вони відвернулися один від одного. Звичайно, причин може бути багато. Але часто під час сеансу терапії один з партнерів, спочатку неохоче, а потім ледь стримуючи сльози, згадує якийсь давній випадок.

  • «Вісім років тому лікарі запідозрили у мене рак, я жила в страху кілька тижнів, поки проходила всі призначені дослідження. А ти був зайнятий роботою», – розповідала одна жінка.
  • «Протягом трьох місяців я втратила обох батьків. Мені було так самотньо. Але ти був дуже зайнятий, щоб мене втішати», – скаржилася інша клієнтка.
  • Після народження другої дитини чоловік відсторонився від дружини, він не радіє дитині, не допомагає за нею доглядати, хоча охоче допомагав з первістком. Дружина не розуміє, що сталося, відчуваючи себе покинутою.
  • У дружини стався викидень, а її чоловік не хоче це обговорювати, кажучи, що краще просто жити далі. Вона самотня у своєму горі.
  • Над одним з партнерів нависла загроза звільнення. Йому потрібна підтримка і розуміння з боку партнерки, але замість цього вона лише його критикує і хвилюється про фінанси. Йому здається, що ніхто його не підтримує.

Подібне ставлення може глибоко поранити. Нам здається, що ми самотні, що нас не розуміють, нам стає страшно.

Ми починаємо ставити собі питання: «Чому ти мене не підтримуєш? Чи можу я на тебе покластися? Я взагалі для тебе важлива? Ти дійсно мене кохаєш?»

Ми починаємо інакше дивитися на партнера. Перестаємо довіряти йому. Починаємо частіше помічати негативне ставлення до себе і перестаємо звертати увагу на позитивні моменти в стосунках. Іноді ми намагаємося розповісти партнеру про наші переживання. Але, можливо, він нас не чує або не розуміє, і ми опускаємо руки.

А в інших випадках ми навіть і не намагаємося заводити цю розмову. Ми вже не готові вкладати всю душу в стосунки. Коли під час сеансу терапії один з партнерів розповідає, якого болю йому колись завдав інший партнер, часто виявляється, що той навіть і не підозрював, наскільки глибока ця душевна рана.

Як пробачити, коли вам завдали болю?

Щоб відмовитися від даної собі обітниці, насамперед важливо відверто поговорити з партнером. Поясніть, що сталося, що ви пережили і які висновки зробили. Це може бути дуже важко. Якщо після тієї душевної рани ви закрилися, щоб захиститися, знову відкритися може бути дуже страшно.

Відкрите спілкування дозволить вам по-новому поглянути на партнера і позбутися від накопичених негативних стереотипів.

Але клятви на кшталт «Більше ніколи!» підривають основу стосунків. Наслідки цих душевних ран найчастіше самі по собі не зникають. Розповідаючи партнеру про подію, котра змінила ваш погляд на стосунки, будьте максимально відкриті. Можливо, партнер буде здивований чи почне виправдовуватися. Дайте йому зрозуміти, що ваша мета – налагодити стосунки, а не зруйнувати їх. І дозвольте йому розповісти, що відбувалося в його житті в той період.

Якщо ж ваш партнер зважився розповісти вам про давній випадок, який завдав йому душевного болю, важливо розуміти, наскільки важко йому було зважитися на таку розмову. Якщо ви помітите, що починаєте виправдовуватися, визнайте це і постарайтеся бути відкритими. Партнер не нападає на вас, а намагається налагодити стосунки.

Чесність і прозорість здатні повернути стосунки до життя. За потреби, зверніться до кваліфікованого психотерапевта.

Відкрите і щире спілкування дозволить по-новому поглянути на партнера і позбутися від накопичених негативних стереотипів. Розібравшись в старих образах, ви витягнете для себе важливі уроки і зрозумієте, як не повторювати колишніх помилок.

Зціливши старі рани, ви зможете відмовитися від клятви «Більше ніколи!» і ще раз спробувати налагодити стосунки.

За матеріалами

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook