16 листопада вшановують святу Анну (дочку київського князя Всеволода Ярославовича). У народі цей день називають Анни Холодної, кажуть, за ним можна передбачити, якою буде зима. Тому треба уважно стежити за погодою. А ще заборонено сваритися з чоловіком (дружиною).
Про святу Анну
Батьківщиною Анни Всеволодівни є місто Переяслав, де вона народилася та виросла. Її батько Всеволод Ярославович був князем київським, а мати — грецькою царівною. Анна отримала княже виховання, вивчала грамоту, філософію, історію, риторику та грецьку мову.
Коли Анна стала дівчиною, у неї з’явився наречений царевич Дук Старший, якого силоміць змусили постригтися в ченці. Відтоді Анна присвятила своє життя Всевишньому. У Візантії вона побачила жіночі монастирі, тому звернулася до свого батька та митрополита Іоанна з проханням побудувати такий самий монастир й на Русі. Прохання дівчини було виконане, й у 1068 році було засновано Андріївський жіночий монастир. Анна була ігуменею в ньому.
В монастирі відкрили школу для дівчат, де їх навчали основним наукам, а також й жіночим ремеслам. Коли митрополит помер, Анна допомогла направити в церкву нового Візантійського владику.
Звичаї на День Анни
У День Анни традиційно жінки займалися рукоділлям, пряли, ткали. Готували різні страви з брусниці і журавлини, варили кисіль, пекли млинці.
Цього дня намагалися залишатися вдома, уникати людних місць. Адже вірили, що 16 листопада нечисть спускається на землю.
Також цього дня намагасися знімати пристріт (порчу). День Анни для цього вважався найбільш підходящим.
Була така прикмета: якщо 16 листопада чужинець постукає у дім і попросить допомоги – відмовляти йому не можна. Але перед тим, як впустити у дім, треба перехрестити двері і поріг.
Особливо суворо було заборонено сваритися чоловіку і дружині на День Анни. Люди вірили: якщо посваряться – невдовзі розлучаться.
Народні прикмети на Анни Холодної
16 листопада дуже уважно стежили за погодою, аби спрогнозувати, якою буде цьогоріч зима. Тож донині збереглися деякі прикмети на 16 жовтня:
- Випаде сніг – чекайте на великий врожай.
- Хмари пливуть високо — до тепла.
- Анна холодна – осінь голодна.
- Дрова тріщать — до морозів, а якщо розпалюються довго — до тепла.
- Анна без снігу – не чекай хліба.
- Увечері 16 листопада вдарив мороз — зима буде досить теплою і без істотних перепадів температур.
- Миші почали рити нори — буде холоднеча.