1. Збривати перше волосся малюка потрібно, щоб у майбутньому воно було густіше
Цей міф поширений в азіатських культурах і країнах пострадянського простору. Перші волоски малюка збривають, щоб наступні зросли більш товстими, а шевелюра була густою. Однак ця процедура ніяк не впливає на ріст волосся: їх обсяг і густота залежать від кількості фолікулів на шкірі голови.
Фолікули можуть засинати і прокидатися протягом життя. Знищити або додати їх неможливо. Єдине, чого батьки можуть домогтися голінням, — дитина з ранніх років привчена до стрижки.
2. Щоб дитину не наврочили в соцмережах, треба закрити обличчя на фото стікером
Фото зі стікерами замість дитячих обличь у багатьох викликають сміх упереміш з роздратуванням: навіщо публікувати фото дитини, якщо батько по суті його не показує? Забобонні мами і тата переконані: показувати дитину раніше, ніж через 40 днів після народження (в інших варіантах — до року), не можна, щоб його не наврочили.
Керуватися цим у XXI столітті досить сумнівно, але пам’ятати про безпеку дитини варто. Досить не вказувати геолокацію, щоб зловмисники не вирахували, де ви живете. Якщо ж ви боїтеся, що фото буде використовуватися невідомими особами, просто не публікуйте знімок дитини або обмежте доступ до нього тими, кому довіряєте.
3. Дитина гикає, бо змерзла
З дитинства ми чули рекомендацію надіти щось тепле, щоб перестати гикати. Ставши дорослими, багато продовжують закутувати своїх дітей, щоб припинити гикавку. Але гикавка виникає з-за мимовільного скорочення діафрагми. Вона не несе ніякої шкоди дитині, і, щоб її припинити, досить дати трохи води або розтерти спину.
4. Дівчата забирають красу матері
Коли жінка під час вагітності вкривається прищами, «експерти» стверджують: народиться дівчинка, і саме вона псує зовнішність матері. Це не має нічого спільного з реальністю: під час вагітності гормональний фон жінки змінюється, акне є практично у всіх. Це відбувається із-за підвищення кількості андрогенів — вони підсилюють вироблення шкірного сала. З часом гормони стабілізуються — і прищики підуть.
5. У вагітної печія — значить, у дитини будуть густе волосся
Старше покоління втішає майбутніх мам, які страждають від печії, що у їхніх дітей буде більше волосся. У 2006 році група вчених перевірила це: в експерименті брали участь 64 жінки, чиїх малюків фотографували незабаром після пологів. Самих матерів запитували, чи відчували вони протягом вагітності печію.
Пізніші дослідження встановили: гормони, які виробляє організм вагітної, розслаблюють стравохідний сфінктер і викликають печію. Теоретично це можуть бути ті ж гормони, що підсилюють ріст волосся у дитини. Але акушери впевнені, що для прямого зв’язку печії з кількістю волосся недостатньо даних.
6. Щоб дитина швидше навчилася ходити, її потрібно взувати
Багато бабусь надягають дитині взуття, щоб вона швидше почала ходити. Насправді це тільки шкодить. Відсутність взуття зміцнює м’язи ступні, значить, він швидше зробить перший крок, якщо ніжки будуть вільні. Як тільки дитина почала ходити, підбирайте зручне взуття з урахуванням того, що нога неминуче буде зростати.
7. Якщо дитина смокче палець, у нього виростуть криві зуби
Як тільки батьки помічають у дитини палець у роті, вони тут же роблять йому зауваження і забороняють тягнути руки до губ. Інакше, на їхню думку, у дитини зростуть нерівні зуби, які будуть негарно стирчати при посмішці. Але до 4-5 років дитя безперешкодно може смоктати палець. А ось коли у нього випадуть молочні зуби і почнуть рости постійні, палець може чинити тиск на них. Тому відучити від звички потрібно тільки після зміни молочних зубів.
8. Немовлятам треба давати злаки на ніч, щоб вони міцніше спали
Найкраща їжа для дитини до 6 місяців – грудне молоко або замінюють його суміші. Саме там містяться всі необхідні для повноцінного росту поживні речовини. Якщо дати немовляті кашу, його сон буде більш коротким. Наприклад, рисова каша швидко засвоюється, і, як тільки вона перетравиться, дитина зголодніє і прокинеться.
9. Якщо під час вагітності слухати класичну музику, дитина виросте більш розумною
Багато хто до цих пір включають класику під час вагітності. Але не здогадуються, що єдиний ефект, який вони отримають, — це те, що дитина зможе дізнатися мелодію після народження.
Такі мами вірять, що отримають «ефект Моцарта» і коефіцієнт інтелекту майбутнього чада виявиться вище. Цей міф був розтиражований у 1993 році. Тоді в журналі Nature вийшла публікація, де говорилося: учні, які перед тестом слухали твори Моцарта, показували кращі результати.
Але цей тимчасовий ефект і слабкий: якщо IQ і стає вище, то не більше ніж на 1,5 позиції. Тому не відчувайте себе винуватою, якщо не слухали під час вагітності класичну музику. Ймовірно, все це просто умілий маркетинговий трюк.
10. Через те, що у дитини ріжуться зуби, виникають діарея, жар
Під час появи перших зубів дитина може стати капризною, проявляти менший інтерес до їжі. Температура тіла може змінюватися, але незначно. Якщо ви помітили діарею, сильний жар, значить, дитина отримала розлад шлунку або підхопила застуду. Але це прямо не пов’язано з ріжучими зубами. Імунітет у цей час знаходиться на стадії формування, тому чадо більш вразливе до інфекцій.
11. Продукти з раціону матері можуть викликати у дитини проблеми з животиком
Частина матерів у період лактації уникає певних продуктів, вважаючи, що вони можуть погано позначитися на здоров’ї малюка: викликати гази, нетравлення або інші проблеми з травленням. У більшості випадків ваш раціон ніяк не впливає на стан кишкової мікрофлори сина або дочки. Грудне молоко може змінювати смак і аромат залежно від того, що ви з’їли, але це ніяк не шкодить дитині.
Якщо у дитини є харчові алергії або чутливість до якихось продуктів занадто висока, реакція на дієту матері дійсно може бути. Але це відбувається лише у 3 % дітей. А ось з прийомом ліків варто бути обережніше: через молоко вони можуть потрапити в дитячий організм.
12. При вагітності жінці не можна піднімати руки над головою, інакше пуповина оповиться навколо шиї плода
Ще одне марновірство говорить: вагітна жінка ні в якому разі не повинна піднімати руки над головою (деякі інтерпретації міфу забороняють ще й в’язати!). В іншому випадку пуповина оповиться навколо шиї майбутньої дитини і задушить його прямо в животі. Кожен, хто проходив шкільний курс біології, знає: руки і пуповина ніяк не пов’язані, тому ніякі жести призвести до обвиттю не можуть. Приблизно в третині випадків пуповина обертається навколо шиї плода, але це не призводить до яких-небудь проблем.
13. Дітям можна плавати не менш ніж через годину після прийому їжі
Мами і тата застерігають дітей від купання в морі або будь-якому іншому водоймищі відразу після їжі. Причина – відбудеться судома, і дитина потоне. Чому це має статися? Тому що для перетравлення їжі до шлунка приливає кров, насичена киснем. Значить, в кінцівках кисню залишається менше, що і повинно спричинити за собою судому.
Ризик такого розвитку подій у плавців-любителів дуже низький: у людському тілі (навіть дитячому) досить запасів кисню та фізичної активності, і для перетравлення їжі. А от професійний спорт потребуватиме часу на відновлення балансу.
14. З кожним народженою дитиною жінка втрачає по одному зубу
Ще один поширений в європейській культурі міф. Вважається, що з кожною дитиною жінка втрачає зуб на тлі гормональних змін. Чіткої паралелі “одна дитина – один зуб” немає, проте вивчення більш 120 000 дорослих у 28 країнах підтвердило: чим більше у жінки дітей, тим вище у неї ризик появи проблем із зубами.
Здоров’я порожнини рота погіршується із-за зміни харчових звичок, нездужань (блювота погіршує стан емалі) і т. д. Крім змін в організмі, грають роль прозові фактори: у вагітних і годуючих жінок набагато менше часу на регулярні візити до стоматолога. Щоб мінімізувати можливі ризики, постарайтеся відвідувати дантиста хоча б раз у рік.