Провідна Неділя

12 травня – Провідна неділя: традиції і правила цього дня

Другу неділю після Пасхи вважають поминальною, коли вшановують померлих. Деякі традиції, яких досі дотримуються на Провідну неділю, Церква забороняє.

Провідна неділя – перша неділя після Великодня – цього року припадає на 12 травня. Цей день є часом для вшанування душ померлих, тому він ще має назву Поминальна неділя, Гробки. Згідно з традиціями, на Великдень, вважається, що Бог дозволяє душам померлих відвідувати землю.

Також Провідну неділю називають Фоминою неділею. У писанні розповідається про апостола Фому, який не повірив у Воскресіння Христа. “Не повірю, доки не доторкнуся до Його ран”, – сказав апостол. І тільки після перевірки, він переконався, що Ісус воскрес.

У Провідну неділю християни моляться на кладовищі та запалюють свічки – символ продовження молитви.

Традиції на Провідну неділю

Є традиція протягом тижня після Великодня запалювати свічки на вікнах , щоб душі могли знайти шлях до дому, а також виставляти крашанки, щоб “нагодувати” померлих.

Поминальна неділя символізує повернення душ на небо, тому родичі приходять на цвинтар, щоб попрощатися з душами померлих. Існує повір’я, що якщо в цей день йде дощ, це означає, що одна з душ плаче, оскільки не була відпущена Господом через свої гріхи.

Обряд Провідної неділі мають корені ще з дохристиянських часів, коли весняне відродження природи відзначалося вшануванням померлих. Ця традиція символізувала цикл “життя-смерть-життя”. Люди вірили, що спільне застілля з душами померлих додає впевненості живим і спокою духам мертвих.

З часом, коли обряд було адаптовано до християнських вірувань, традиції зазнали змін. Молитви почали відправляти не лише у церквах. У багатьох місцевостях є традиція пекти на Провідну неділю паску, книші, пироги, фарбувати крашанки. Часто готують улюблені страви помелих родичів.

Також на поминальну неділю варять коливо. Його готують із пшениці, поливають медовим або цукровим сиропом, прикрашають хрестиком з родзинок. Коливо має язичницьке коріння.

Чого не можна робити у Провідну неділю

У Провідну неділю не рекомендується влаштовувати застілля на кладовищі, оскільки їжу можуть розтягнути тварини. Замість цього краще віддати їжу нужденним. Душі померлиї їжі не потребують: їм потрібн амолитва. І, найголовніше, що церква забороняє робити на Провідну неділюта в поминальний тиждень – споживати алкогольні напої на цвинтарі.

Також священники нагадують, що не варто нести на могили штучні квіти. Адже пластик забруднює довкілля, а мертві квіти не мають нічого спільного із пам’яттю про померлих.

“Якщо у вас з якихось причин не виходить поїхати на могили рідних, не робіть з цього проблеми. Краще згадайте померлих, помоліться, запаліть свічку. Адже головне — не відвідини, а молитва. А Бог є всюди, і Він почує вашу молитву”, – пояснює отець Микола Фатич.

Прикмети на Провідну неділю

Прикмети, пов’язані з Провідною неділею, відображають народні вірування, наприклад, про необхідність участі в обрядах для залучення удачі і відвернення нещасть.

Є традиція в суботу перед Провідною неділею мити ікони, щоб було міцне здоров’я і не переводилися гроші. Водою, яка залишається після миття ікон, зранку у Поминальну неділю вмивалися всі члени родини.

Люди вірили, що довге і щасливе життя їм могли дарувати молитви, прочитані вранці на Провідну неділю. Причому молитви повинні бути звернені не тільки до Господа, але і до своїх померлих родичів, які на тому світі попросять за своїх рідних.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook