Здоров'я та краса Консультація лікаря

Як довго варто годувати грудьми?

Малята, відлучені від грудей у 2–3 роки, практично ні на що не хворіють упродовж півроку після завершення годування грудьми.

Припиняти грудне вигодовування, коли дитині виповниться рік, – надто рано. Чому важливо годувати грудьми до трьох років, розповідає асистент кафедри педіатрії, неонатології та перинатальної медицини БДМУ Тетяна МІХЄЄВА.

Лактація, як і будь-який інший процес в організмі, проходить стадію становлення, зрілості й інволюції. Становлення лактації відбувається впродовж 1–3 місяців після народження дитини. У цей час молозиво змінюється зрілим молоком, молочна залоза адаптується до процесу лактації й проходять болісні відчуття при наповненні грудей. У період зрілої лактації груди вже не переповнюються молоком. Його приходить рівно стільки, скільки необхідно дитині, й груди перебувають у стані рівноваги. Зрілу лактацію змінює інволюція, яка настає до 1,5–2,5 року.

У період інволюції молочної залози значно змінюється склад грудного молока. Воно надзвичайно насичене біологічно активними речовинами: імуноглобулінами, антитілами, гормонами, нейромедіатрами й нейростимуляторами. За імунними властивостями молоко в стадії завершення лактації можна порівняти з молозивом, і в цьому є глибокий біологічний зміст. Відлучена від грудей дитина втрачає імунну підтримку з боку матері, тому в неї повинен бути запас стійкості до інфекцій, який допоможе вижити. І справді, малята, відлучені від грудей у стадії інволюції молочної залози, тобто в 2–3 роки, ні на що не хворіють упродовж півроку після завершення годування грудьми. При невчасному припиненні грудного вигодовування дитина може важко занедужати впродовж місяця.

Визначити, що настала інволюція молочної залози, можна за кількома ознаками. По-перше, за термінами лактації. Інволюція ніколи не настає раніше, ніж дитині виповниться 1 рік і 3 місяці. При нормальній лактації вона, як правило, настає в 1,5–2,5 року. Але при настанні наступної вагітності або коли в матері є гормональні розлади, інволюція може виникнути раніше – від 9 місяців до 1 року і 2 місяців.

По-друге, інволюцію можна виявити за фізичною втомою, яка виникає після годування. Мати почуває слабкість і сонливість, іноді не може відразу після годування встати з ліжка, а якщо встає, то в неї може виникнути запаморочення й навіть знепритомніння. Соски стають болючими.
По-третє, про інволюцію свідчить висока смоктальна активність дитини. Вона стала більшою, адже кількість молока зменшилася. Тому маля намагається стимулювати лактацію надзвичайно частими годуваннями.

Через невгамовну смоктальну активність дитини, яка накладається на фізичну втому матері і болючість сосків, у жінки поступово виникає бажання втекти від свого чада. Але не слід плутати справжню психологічну втому жінки з бажанням припинити лактацію в терміни, визначені суспільною думкою. Оскільки вважається, що годувати потрібно тільки до 1 року, багато жінок починають відчувати «психологічну втому» від грудного вигодовування вже в 1 рік і 2 місяці. Їм здається, що вони героїчно годували дитя набагато довше потрібного терміну – тепер пора відпочити! Тому слід застерегти матусь від подібного самообману: насамперед подумайте про здоров’я й психологічний комфорт дитини. Якщо всі перераховані ознаки з’явилися, виходить, мати й дитина готові припинити грудне вигодовування.

Дата публікації: 24.02.2017 img Поділитися