Узбецьке літо в одній піалі. Готуємо суп “Чалоп”

Цей чалоп і до обіду, і під час, і після смакує. Бо це – найчудовіший літній дар узбецької кухні - холодний кисломолочний суп, бальзам для тіла. Рецептом поділилася уродженка Ташкенту.

Уявіть. Приїжджаєте в Узбекистан, заходите у чайхану, сідаєте за столик і вибираєте, що замовити на обід. Плов, лагман, бешбармак? Поки думатимете, відразу скажіть, щоб вам піалу чалопу принесли.

Цей чалоп і до обіду, і під час, і після смакує. Бо це – найчудовіший літній дар узбецької кухні – холодний кисломолочний суп.

Здавалося б, ну що там, катик (кисле молоко), зелень, огірки і редиска? Але щоліта настає момент, коли нестерпно хочеться прохолодного свіжого чалопу.

Якщо в Узбекистан поки що їхати не плануєте, спробуйте приготувати чалоп власноруч. Ця страва вам неодмінно сподобається!

У кафе, розташованих у дворах приватних будинків по всьому Ташкенту, що славляться дуже якісною і недорогою кухнею, до обіду практично всі відвідувачі беруть чалоп.

Причому в Ташкенті чалоп – рідко самостійне блюдо. Частіше це прелюдія перед ситним обідом і закуска під час трапези. Ташкентці беруть його як до національних страв, так і до європейських.

Прохолодний, кисломолочний, насичений вітамінами і мінеральними речовинами чалоп – просто бальзам для організму.

Як приготувати чалоп

Готується він дуже просто. У нас вдома, навесні і влітку готують його часто. Вже десять років, як молочниця з найближчого села приносить нам домашнє кисле молоко. Саме з нього починається чалоп.

У миску викладаємо (бо справжній кисляк не ллється, його можна перекласти тільки ложкою) кисле молоко, додаємо крупну сіль і червоний пекучий перець.

Дрібно ріжемо свіжу зелень: пучок кропу і пучок кінзи, півпучка зеленої цибулі і стільки ж зеленого часнику. Ріжемо і гілочку райхону (за межами Середньої Азії його називають базиліком).

Потім дрібними брусочками редиску й огірок. Доливаємо трохи холодної кип’яченої, а ще краще мінеральної води. Усе перемішуємо і ставимо в холодильник настоятися.

З часом чалоп від редиски набуває красивого рожевого кольору, та й треба відзначити, що чим довше він стоїть, тим більше терпким і насиченим стає його смак. Довше тримати не варто – молоко буде перекисати.

При приготуванні чалопу можливі варіанти. У періоди, коли немає редиски, можна її замінити тертою редькою, але смак дуже сильно зміниться – редька річ агресивна.

Можна і обійтися без огірка, додавши тільки редиску. Тим, хто не любить базилік, можна обійтися і без нього. У періоди, коли немає редиски, можна замінити її вареною морквою. Зелений часник замінити зубчиком звичайного, дрібно порізаного. Але краще все-таки дотримуватися класичного рецепту.

Чалоп подається кожному в піалі або в маленькій салатниці. Підходить практично до всіх гарячих страв. Його можна їсти ложкою або попивати під час їди. Чалоп дуже смачний, освіжає, гострота збуджує апетит, а вітаміни зміцнюють організм.

Наркіз ЗІКІРОВА, уродженка м. Ташкент

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook