менінгіт

Менінгіт здатен забрати життя дитини за кілька годин

У лікарняну палату трирічна Софійка сама зайшла, а за кілька годин її не стало! Її забрав менінгіт. Як розпізнати симптоми захворювання і що робити, розповідає лікар.

Коли людину уражає гостра форма менінгококової інфекції, відлік часу йде не на дні, а на години. Тож у цьому матеріалі йтиметься про загадкову і смертельну хворобу. Найгірше те, що симптоми менінгіту подібні до симптомів звичайних інфекцій – висока температура, головний біль, блювання. А у групі ризику – діти.

В обід дівчинка зайшла у палату, а ввечері її не стало

У січні цього року не стало Софійки. Дівчинка не дожила до свого дня народження три тижні. Їй виповнилося б три роки…

Софійка ніколи не хворіла. Одного дня у неї заболів животик, піднялася температура. Аби перестрахуватися (думали, це апендицит чи отруєння), відвезли дівчинку до лікарні.

В обід дівчинку завели у палату, а о 17.15 її не стало. Уявіть собі, в палату Софійка сама зайшла, вибрала ліжечко, а за кілька годин її не стало!

Лікарі сказали, що це був менінгіт.

Ми не будемо аналізувати, як саме рятували Софійку. Так чи інакше, дівчинку не повернути. Скажемо тільки одне: коли людину уражає гостра форма менінгітної інфекції (а саме від цього згідно з висновками лікарів померла дівчинка), відлік часу йде не на дні, а на ГОДИНИ! Тож у цьому матеріалі йтиметься про загадкову і смертельну хворобу.

Менінгіт – хвороба, яку важко розпізнати

Про особливості перебігу менінгіту розповідає лікар-епідеміолог Валентина НОВАЧЕВСЬКА.

– Гнійний менінгіт – запалення м’якої мозкової оболонки. Ще не так давно менінгіт наводив справжній жах на населення. Адже до впровадження в медичну практику високоактивних антибактеріальних засобів, особливо антибіотиків, захворювання на гнійний менінгіт здебільшого призводило до смерті або інвалідності.

Найгірше те, що симптоми менінгіту подібні до симптомів звичайних інфекцій – висока температура, головний біль, блювання. Усе це свідчить про інтоксикацію організму, яка буває і при грипі, і при інших інфекційних хворобах.

Характерна ознака менінгіту – висипка на тілі. Вона з’являється через 5-6 годин після потрапляння вірусу в кров чи мозок. Коли з’являються цятки на тілі – хворому потрібна НЕГАЙНА госпіталізація в інфекційну лікарню і врятувати людину може тільки екстрена допомога.

Інша особливість менінгіту – нестійкість збудника менінгіту і необхідність тісного контакту між вірусоносієм та потенційними жертвами хвороби. Ми навіть рекомендуємо класти діток у садочку “валетиком” – тоді збуднику буде важко вразити нову людину, адже він живе тільки за температури людського тіла.

Колись менінгіт викошував цілі казарми солдат і смертність вдалося припинити після того як… відсунули солдатські ліжка на кілька метрів одне від одного.

Блискавична форма – летальна

Загалом у 20-30 відсотках випадків хворі тільки переносять вірус менінгіту, у 60-70 відсотках випадків хвороба виявляється у ринітах, і дуже рідко перетікає у менінгококцемії – найважчу форму менінгіту.

У такій ситуації менінгокок циркулює в крові і спричинює своєрідний септичний стан. Характерним симптомом менінгокцемії є висипка, яка локалізується переважно на сідницях, нижніх кінцівках, в особливо тяжких випадках – на тулубі, верхніх кінцівках, навіть на обличчі.

У разі бурхливого розвитку спостерігається блискавична форма менінгококової інфекції – надгострий менінгококовий сепсис, який може призвести до смерті в перші дні хвороби.

Ця злоякісна форма менінгокоцемії здебільшого розвивається у дітей від 6-ти місяців до 2-х років. Часто це діти, які добре розвивалися, не хворіли раніше, і випереджують за фізичним розвитком своїх однолітків.

– Чи є щеплення проти менінгококової інфекції?

– Така вакцина є, але щеплення проти цієї хвороби не роблять. Все-таки це надзвичайно рідкісне захворювання і ми щеплюємо людей тільки за епідпоказами – коли зафіксована велика кількість випадків захворювання.

Взагалі менінгіт сьогодні фіксують нечасто, це одиничні випадки. Щорічно фіксується кілька випадків цієї хвороби, є й летальні. Зазвичай не вдається врятувати дітей і причиною цього є пізня госпіталізація.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook