Корисні поради для хворих на псоріаз

Лікарі-професіонали запевняють: псоріаз – незаразне захворювання, яке не передається при контакті. Тож не варто уникати, боятися хворих на цю недугу.

Доктор медичних наук, професор Юрій АНДРАШКО:

– Нині півтора мільйона українців хворіють на псоріаз, що є найважчим дерматозом серед майже двох тисяч захворювань шкіри. Псоріаз – це справді трагедія життя, яка фізичний та психологічний стан людей обтяжує навіть більше, ніж рак, цукровий діабет чи інфаркт міокарда. Направду! Бо це захворювання стало «омолоджуватися», себто нині на псоріаз хворіють 14–15-річні підлітки, ба навіть три-чотиримісячні немовлята! Відтак на все життя вони мають проблеми з працевлаштуванням, адекватною соціальною самореалізацією. Часто дівчата, які страждають на цю недугу, загальмовують дітородну функцію. Боронь Боже таке робити! Здоровий спосіб життя є одним із найкращих профілактичних заходів.

НЕ ПОТРАПТЕ НА ГАЧОК ДО БЕЗСОВІСНИХ ПРИВАТНИКІВ 

Директор Інституту псоріазу та хронічних дерматозів Богдан ЛИТВИНЕНКО:

– Псоріаз – це, на жаль, довічна недуга, але кожен хворий за допомогою сучасних методик лікування може його контролювати. Торік ми створили Інститут псоріазу та хронічних дерматозів. Це медично-лікувально-навчальний центр, де хворі й лікарі дістають інформацію передусім про новітні методики лікування. Тут є весь спектр сучасних методик: від базової терапії при легких формах псоріазу до апаратних, зокрема фототерапії, і до найсучасніших системних методів, таких, як імунобіологічна терапія. Крім цього, ми розробили програми підтримки хворих, їхніх сімей, започаткували школи для пацієнтів та їхніх близьких… До нашого центру можуть звернутися люди з різних регіонів країни з іншими хронічними дерматозами.

– Чи новітні методики лікування псоріазу доступні нашим хворим?

– Саме апаратні методики лікування є найбільш ефективними, безпечними та доступними для більшості населення України. Під час фототерапії хворих не треба госпіталізувати, вони можуть провадити звичний спосіб життя і за півтора місяця пройти весь курс. Ціна такого сеансу – від 50 до 80 грн, а на рік треба пройти 20 процедур. Фототерапію можуть застосовувати вагітні жінки й діти. Ця методика доступна 70% пацієнтів. До того ж вона комфортна, бо десять, максимум тридцять процедур розв’язує проблему ремісії до півроку, а то й більше.

– Де саме можна скористатися новітніми методиками лікування? Лише у вашому інституті?

– Ні, ці процедури можна пройти у близько п’ятнадцяти регіональних спеціалізованих центрах. І вони – державні. Чому наголошую на цьому, бо у приватних закладах безсовісно завищують ціни.

Щодо таких нових методів, як імунобіологічні препарати, то це дуже ефективні методи при важкому перебігу псоріазу. Але ця методика доступна хіба небідним пацієнтам. Ціна курсу імунобіологічної терапії – 20–30 тисяч доларів на рік. Пацієнти отримують ін’єкції під шкіру раз на чотири місяці. За допомогою всього чотирьох уколів можна контролювати перебіг захворювання. Ця терапія діє на початкових етапах та дозволяє усунути зовнішній вияв захворювання. Але її треба застосовувати лише після об’єктивного обстеження хворого.

ПАРАМЕДИКИ Й ПАРАМЕТОДИКИ – ЦЕ РІЗНІ РЕЧІ…

– Часто люди розчаровуються у недієвому лікуванні, відтак звертаються по допомогу до знахарів…

– Псоріаз – це стан шкіри, яку, на жаль, годі змінити. Тому люди з цим захворюванням потребують серйозної психологічної підтримки, і кожен дерматолог має бути ще й психотерапевтом. Саме з цього й починається лікування, але, зрозуміло, лише цим проблему не розв’язати.

Авжеж, людина вільна у своєму виборі: якщо не хоче отримувати допомогу в медичних закладах, то йде до парамедиків. Але мушу зазначити, що це не на користь: хворі витрачають багато часу, сподівань, надій і грошей на ці авантюри та шарлатанство. Бо не йдеться про параметодики, такі, як-от голодування, що його можна застосовувати… Коли парамедики заявляють, що мовляв, вилікували від псоріазу, то чи псоріаз вони лікували? Відтак багато пацієнтів однаково повертаються до нас.
Корисні поради для хворих на псоріаз

Приймаючи душ або ванну, використовуйте м’яку губку чи бавовняну серветку, трохи олії для душу, щоб пом’якшити шкіру. Уникайте застосування мочалки.

Не використовуйте тверде мило, бо воно посилює сухість шкіри. Надавайте перевагу спеціальним дерматологічним гелям для вмивання, які мають гіпоалергенний склад, мінімум компонентів та збалансовану кислотність.

Після душу важливо нанести на шкіру спеціальний зволожувальний крем-емолієнт. Суха шкіра схильна до появи тріщин, а цей факт може тільки загострити процес.

Намагайтеся захистити шкіру від ушкоджень, що можуть спричинити появу нових висипань псоріазу. Коротко підстригайте нігті, щоб уникнути ризику травмування шкіри.

Деякий одяг чи взуття може тиснути або натирати шкіру, що теж може спровокувати появу нових висипань, тому вибирайте легкий просторий одяг із натуральних тканин.

Кондиціювання повітря може сушити шкіру, а, отже, провокувати ускладнення хвороби. По можливості обмежте час, який ви проводите в приміщенні, де є кондиціонер.

Хоча сонячні промені та діють сприятливо на багатьох пацієнтів, намагайтеся не «згоряти» на сонці. Порадьтеся з лікарем про оптимальний режим прийому сонячних ванн.

Намагайтеся вести здоровий спосіб життя, уникайте зловживання алкоголем, паління і зведіть до мінімуму виникнення стресових ситуацій.

Узимку зволожуйте повітря на роботі й удома.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook