Чортополох наполохає рак і алкоголізм

Татарник колючий не токсичний, тому відвари і настої з нього можна пити без обмежень у часі. Він зміцнює імунітет, має протимікробні властивості.

У народній медицині татарник колючий давно застосовують для профілактики раку, реабілітації після лікування онкологічних захворювань органів дихання, шлунково-кишкового тракту, матки, сечового міхура та прямої кишки.

Для цього треба пити такий настій: 3 ст. ложки листя та квітів татарника залити 2 скл. окропу, настояти в термосі 5–6 год, процідити і пити по 0,5 скл. три-чотири рази на день за півгодини до їди. Також можна робити відвар із висушеного кореня татарника (60 г кореня півгодини варити у 3 скл. води). Такий настій рекомендують пити після видалення ракової пухлини по 1 ч. ложці три-чотири рази на день упродовж двох місяців.

Свіжим соком татарника лікують рак шкіри, лишай, коросту, гнійні висипання, фурункульоз, змащуючи ним уражені ділянки шкіри двічі на день. Такий сік можна консервувати на зиму, додаючи до нього п’яту частину горілки, і вживати по 1 ч. ложці тричі на день.

Татарник колючий зміцнює імунітет, має протимікробні властивості. З цією метою найліпше використовувати квіти татарника колючого (1 ст. ложку висушених квітів на 300 г окропу, варити 10 хв, 1 год настояти, пити по 3 ст. ложки чотири рази на день до їди). Такий відвар також підвищує артеріальний тиск, тонізує діяльність серця та поліпшує настрій.

При захворюванні лімфатичних вузлів варто пити вже інший відвар із квітів татарника: 20 г сухих квітів кип’ятити в 1 скл. води упродовж 10 хв, 1 год настояти, пити по 1 ст. ложці тричі на день. Ним також промивають очі та роблять примочки, коли ослаблений зір.

Листя татарника колючого прикладають при загостренні запалення суглобів.

У давнину страхополох застосовували, як лікували алкоголізм. Для цього треба 2 ст. ложки листя татарника-страхополоха залити 2 скл. окропу, настояти на водяній бані 20 хв, охолодити. Пити по 1 ст. ложці чотири рази на день аж до появи відрази до спиртного. Татарник колючий не токсичний, тому відвари і настої з нього можна пити без обмежень у часі.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook