Архистратиг Михаїл 8 листопада

8 листопада – Михайла: що їсти, навіщо кликати гостей і чого не можна робити

8 листопада за новим церковним календарем відзначають День святого Михайла або Собор святого архистратига Михаїла. Цього дня прийнято кликати гостей і готувати особливі страви. Можна привабити щастя, здоров’я, успіх і наблизити заміжжя. Про традиції святкування, що треба і чого не можна робити на Михайла – у публікації.

8 листопада за новим церковним календарем християни вшановують святого Михайла і відзначають Собор Архистратига Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних. Це свято – головне з усіх свят на честь святих ангелів.

Михайла називають архистратигом, тобто воєначальником сил Господніх. Починаючи від Мономаховичів (1125 р.), Михайла вважали покровителем Київських князів, зображали його на стародавніх гербах Києва. Символ Михаїла присутній і на головній хоругві часів Богдана Хмельницького та на численних козацьких прапорах. Образ святого Михайла уособлює перемогу добра над темними силами: гримить грім — значить, святий Михайло бореться з чортами.

святий Михайло

Існує дуже поширений переказ про чорта, який намагався сховатися від архистратига Михаїла. Щоб урятувати, чорт почав називати предмети, за якими Михайло не дістав би його. Серед можливих варіантів він називав навіть людину, але архистратиг Михайло сказав, що в цьому разі людину він уб’є та дасть їй царство небесне, а чортові все одно — непереливки! Так чорт перелічив геть усі предмети, під якими міг би сховатися, аби Бог його не дістав, а про кущ ліщини забув. Тож мисливці радять під час бурі в лісі ховатися під ліщиною, оскільки там грім не вб’є.

Що відомо про Архангела Михаїла

Михаїла вважають архангелом не тільки у християнстві, а й у юдаїзмі та ісламі. Згідно з  Апокаліпсисисом (Одкровенням Івана Богослова), він є верховним командувачем (архістратигом) Божого війська проти нечистих сил, яких перемагає у битві.

Ще до створення людей існував ангельський світ. Ангели, подібно до людей, були вільними. Вони могли зловживати цією свободою і піддаватися гріхам. Так сталося з одним з верховних ангелів – Денницею, який зі зла і гордості повстав проти свого Творця. За ним пішла частина ангелів. У цей момент з ангельської спільноти виступив Архистратиг Михаїл і вимовив: «Ніхто як Бог!», – Звертаючись з цим закликом до всіх ангелів. Цими словами він показав, що визнає тільки одного Єдиного Бога, Творця і Володаря усього всесвіту.

Боротьба була важкою, бо Денниця був наділений великими достоїнствами. Але сили добра перемогли, і Денниця був скинутий з неба з усіма своїми послідовниками. А Архангел Михаїл утвердився як командувач усього ангельського світу, вірного Богові. З тих пір в руках Архістратига меч, тому що сатана, скинутий з неба, не заспокоюється.

У Християнстві Михаїл вважається ангелом-цілителем, захисником воїнів. Його часто зображують як воїна з мечем, який перемагає дракона або чорта.

Архангела Михаїла вважають заступником військових, поліцейських, моряків, бакалійників, парашутистів, хворих, а також метеорологів, радіологів, гравіювальників й різьбярів, фехтувальників, шліфувальників і золотарів.

Традиції святкування: гості, чай із семи трав і пиріг для домовика

Архангел Михаїл особливо шанований серед українців. Не дивно, що 21 листопада здавна наші пращури дотримувалися певних правил, традицій і ритуалів.

Через тиждень після Михайла починається Пилипівка – 40 денний Різдвяний піст. Тож на Михайла ля гостей накривали щедрий стіл з усякими м’ясними стравами. І чим більше гостей – тим, вважалося, краще! За прикметою – багато гостей вдома у цей день пророкують господарям заможний наступний рік.

Традиційно у цей день подають до столу холодець із яловичини або свинини. Чоловіки перші сідають за стіл і знімають пробу. Першим частували поважного гостя. Котрого садили на покутті, де ставили також ікону святого Михайла.

Подавали гостям чай з семи трав. До чаю пекли пироги – в одному з яких запікали монетку.

  • Якщо шматочок з монетою попадеться самотній дівчині – у наступному році вийде заміж.
  • Одруженій жінці – слід було в наступному році чекати на дитинку.
  • Самотньому юнаку монета пророкувала удачу, а одруженому чоловіку – багатство.

Важливо було у цей день, для благополуччя оселі, не забути про домовика. Його також частували пирогом, гречаною кашею з маслом і ставили їжу, як поважному гостеві, на покутті біля ікони Михайла.

Дітей же, окрім пирогів, частували також медом і фруктами, щоб вони були щасливими та здоровими у наступному році.

У молодих дівчат, які хотіли вийти заміж, теж були свої обряди. В цей день вони просили допомоги у святого Михайла, приносячи до його ікони, в знак подяки, пиріг спечений власноруч із борошна, купленого у середу, п’ятницю або суботу. Подейкують що і справді після цього ритуалу у дівчини найближчим часом з’являвся наречений.

Що не можна робити у Михайлів день

В День святого Михайла не можна нічого робити, особливо рубати сокирою чи різати ножем, бо Святий Михайло образиться. Виняток лише для тих, хто працює не за своєю волею або робить добрі справи. Тобто, якщо ви щось робите в ім’я добра чи для того, щоб допомогти ближньому, – заборона знімається.

У цей день не можна сваритися і допускати конфліктів. Не можна сперечатися і підвищувати голос. Вважалося, що цей день кращий для примирення і позбавлення від давніх образ. За старих часів на Михайлів день накривали столи для примирень і братання.

архангел Михаїл

Народні прикмети на Михайла

  • Якщо цього дня сніг буде мокрим, то майбутній урожай буде хорошим.
  • Якщо стоятимуть густі тумани, то така погода протримається до зимового Миколая.
  • Якщо на Михайла ніч ясна, то зима буде сніжна і красна.
  • Якщо Михайло дощем служить – добру й суху весну ворожить.
  • Іній – на великі сніги, а туман – на відлигу.
  • Якщо відлига – не жди санного шляху до Миколи.
  • Як на Михайла вітер з полудня, то буде тепло і до півгрудня.
  • День на Михайла похмурий і на деревах іній – до хорошого врожаю.
  • Від Михайла зима морози кує.
  • Як Михайло закує, то Микола не розкує.
  • Якщо на Михайла ніч ясна, то буде зима сніжна й красна.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook