живцювання гортензії

З однієї – десять: детальна інструкція, як розмножувати гортензії

Гортензії досить просто розмножувати живцями. За допомогою цієї детальної інструкції ви зможете виростити з однієї гортензії - десять або й десятки красивих кущів будь-якого сорту!

Гортензії зараз на піку популярності, і це не дивно. Вони цвітуть практично все літо, а засохлі пишні суцвіття можуть прикрашати кущі навіть взимку. А який великий асортимент сортів, кольорів та розмірів квітів! Гортензії додають ефектності будь-якому саду або ландшафту. До речі, гортензії досить просто розмножувати живцями. За допомогою детальної інструкції ви зможете виростити з однієї гортензії – десять або й десятки красивих кущів будь-якого сорту!

Як і коли розмножувати гортензії?

Розмножувати гортензії можна двома видами живців: зеленими (стебловими) та здерев’янілими. Від того, який матеріал ви оберете, залежить час розмноження та успіх вкорінення.

Здерев’янілі пагони беруть з кущів восени або ранньою зимою. Таким чином живцюють деревоподібну гортензію. Але такі саджанці вкорінюється повільно та складно.

Більшість садівників для розмноження гортензій використовує зелені живці, які швидко утворюють коріння та краще вкорінюються. Їх слід заготовляти вкінці весни або напочатку літа, коли пагони, які відростають, тільки починають твердіти. На цьому етапі живці активно ростуть.

Усі види гортензії можна вкорінювати аж до вересня. Однак щоб молоді рослини встигли підготуватися до зими у відкритому ґрунті, це варто зробити якомога раніше.

Розмножування гортензії зеленими живцями
Розмножування гортензії зеленими живцями

Розмноження гортензії зеленими живцями

Живцюють гортензію влітку зеленими живцями. Це пагони довжиною 5-10 см. Як правило, їх розмір залежить від кількості міжвузлів – ділянки стебла між двома вузлами, з яких росте листя. Іноді вони можуть бути надто зближеними, а іноді, навпаки, дуже віддалені. В цьому випадку потрібно знайти золоту середину: оптимальна кількість міжвузлів – від 2 до 4.

Стебло, частину якого ми беремо, має бути здоровим, гнучким і не здерев’янілим. Далі виконуємо такі кроки:

  1. За допомогою чистого гострого секатора відріжте живець від кінчика пагона, трохи нижче за листовий вузол.
  2. Видаліть все нижнє листя, верхнє – укоротіть наполовину або залиште цілим.
  3. Верхній зріз над брунькою – прямий, нижній – косий (під останньою брунькою).
  4. Зрізаний кінець припудріть або занурте у препарат для вкорінення, щоб сприяти швидшому розвитку коренів.
  5. Посадіть живець у контейнер із добре дренованим субстратом (основна частина – торф).
  6. Поставте ємність у тепле, світле місце із непрямим сонячним світлом.
  7. Перші дні можна закрити рослини кришкою або поліетиленовим пакетом для вологості. У цьому випадку необхідно періодично провітрювати рослини, а через тиждень почати відкривати їх на більш тривалий термін.
  8. Підтримуйте ґрунт постійно вологим, але уникайте надмірного поливу.
  9. Після того, як сформується коріння, гортензію можна пересаджувати на постійне місце.

У разі зеленого живцювання гортензій великий відсоток укорінення досягається при застосуванні торфу. Його добре змішувати із перлітом або річковим піском (у пропорції 2:1). У такій суміші роблять живцювання мітлоподібної гортензії.

Радимо також прочитати: Гортензія волотиста (мітлоподібна): сорти, особливості, догляд

Як правило, для укорінення живців використовують низинний торф. Однак додавання невеликої кількості кислого верхового торфу стимулює утворення коренів у гортензій (особливо крупнолистих).

Також гарною добавкою до таких сумішей є мох-сфагнум (має велику вологоємність і бактерицидні властивості, завдяки яким живці рослин менше схильні до загнивання) і кокосове волокно (забезпечує повітрообмін).

Розмноження здерев’янілими живцями

Здерев’янілі пагони найкраще заготовляти в середині вересня. Їх можна зібрати після санітарної обрізки волотистої та деревоподібної гортензій.

  1. За допомогою секатора відріжте стебло із трьома міжвузлями.
  2. Верхнє листя залишіть і трохи вкоротіть, щоб зменшити випаровування вологи і допомогти сокоруху в живці, а нижнє видаліть повністю.
  3. Нижній зріз припудріть засобом, що стимулює утворення коріння.
  4. Живець краще посадити в глиняний горщик, оскільки він має кращу повітропроникність і добре пропускає воду.
  5. Зверху обов’язково прикрийте пакетом чи прозорим стаканчиком. Періодично провітрюйте рослину, через 1 тиждень починайте відкривати, а через 2 тижні зніміть укриття.
  6. Поливайте акуратно, не переливаючи.

Щоб простимулювати утворення коріння, можна замочити живці у розчині стимулятора росту на кілька годин чи добу. Можна використовувати препарати, що містять, — ауксини.

Як і коли висаджувати живці гортензій у ґрунт?

Догляд за гортензією після живцювання включає регулярні поливи, обприскування та підтримання температури не нижче 23°C.

Здерев’янілі живці варто тримати вдома аж до весни, забезпечивши додаткове доосвітлення. А при літньому живцюванні зеленими живцями, їх можна висаджувати у відкритий ґрунт наприкінці червня.

Як підготувати місце для висаджування гортензії?

  • Викопати яму, заповнити її сумішшю торфу та піску (2:1), додати добриво відповідно до виду гортензій (крупнолистийх, деревоподібних або волотистих).
  • Ретельно перемішати субстрат та добриво, щоб рівномірно розподілилося.
  • Не заглиблюйте саджанці при посадці: коренева шийка повинна залишатися на рівні ґрунту.
  • На зиму такі рослини слід укрити.

Радимо також прочитати: Як навесні доглядати за гортензією: поради для красивого саду

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook