Як зробити розрахунок оптимальної системи кондиціювання для приміщення

Усі системи кондиціювання відрізняються характеристиками: потужністю, продуктивністю, енергоефективністю, які розраховуються на різних споживачів. Грамотний вибір техніки залежить від характеристик будівлі.

Усі системи кондиціювання відрізняються характеристиками: потужністю, продуктивністю, енергоефективністю, які розраховуються на різних споживачів. Тому грамотний вибір техніки залежить від унікальних характеристик будівлі. Щоб новий кондиціонер виправдав очікування, потрібно знати досить багато. Найпростіше звернутися до фахівців, які допоможуть дізнатися докладніше про нюанси, що впливають на вибір системи, та зробити правильний розрахунок системи кондиціювання повітря. Ми ж розглянемо базові фактори, про які вам знадобляться під час спілкування з експертами або самостійного вивчення питання.

Що враховувати під час розрахунку систем кондиціювання?

Площа та тип приміщень

Житлові кімнати, невеликі офіси, приватні кабінети тощо. можна охолоджувати за допомогою побутових кондиціонерів (моноблоків чи спліт-систем). Великі будівлі з багатьма кімнатами охолоджуються за допомогою мультиспліт або мультизональних систем (VRV/VRF) з можливістю встановлення кліматичних режимів для кожного з приміщень. Промислові та напівпромислові установки використовуються для габаритних виробництв, торгових центрів, тренажерних залів тощо.

Джерела тепла

Додаткові джерела тепла (побутові прилади, електроустаткування, печі, опалення, вікна та сама людина) також впливають на мікроклімат у приміщенні та вибір обладнання для кондиціювання. Наприклад, норма теплоти, що виділяється (Q, кВт) для:

  • людини – 0,1 кВт;
  • комп’ютера – до 0,3 кВт;
  • побутової техніки — близько 30% від споживаної потужності.

Правильний розрахунок системи кондиціювання

Джерело фото

Потужність охолодження (МО, кВт) кондиціонера можна розрахувати двома різними способами. Використовуючи обидві формули, ви здебільшого отримаєте різні результати, і вам слід спиратися на більше значення.

За площею приміщення

Формула: МО = S/10, де S це площа кімнат. Формула будується із розрахунку 1кВт потужності приладу на 10 кв.м. приміщень. Якщо вікна виходять на сонячну сторону (південь) та сприяють теплопритоку в кімнаті, то результат необхідно збільшити на 20-25%.
Наприклад, для кімнати 28 кв.м: МО = 28/10 = 2,8 кВт. Кімната з південного боку будівлі, тож 2,8+20%=3,36 кВт. Округлюємо та отримуємо близько 3,5 кВт потужності охолодження кондиціонера. Однак цей розрахунок неточний та розрахований на порожню кімнату. Набагато правильніше враховувати у розрахунках висоту стелі, а також техніку та людей у ​​приміщенні.

За обсягом приміщення

Формула: МО = Q+(V * q/1000), де

  • V – об’єм кімнат (куб.м).
  • q – значення питомої потужності (Вт/м3). Для кімнати на сонячній стороні показник буде 40, середня освітленість – 30, тіньове приміщення – 20.
  • Q – сума теплоти, що виділяється (кВт) технікою, людьми, опалювальними приладами і т.п.

Наприклад візьмемо сонячну кімнату 28 кв.м. з висотою стелі 3 м. У кімнаті 2 особи працюють за комп’ютерами.

Знаходимо Q = 2х (0,1 +0,3) = 0,8 кВт.

Знаходимо МО = 0,8 + (84 * 40/1000) = 4,16 кВт, або близько 4 кВт потужності кондиціонера.

На що правильно звернути увагу при виборі кондиціонера:

Тепер ми знаємо необхідну потужність установки. Однак, звернувши увагу на прайс, ви помітите, як багато моделей кондиціонерів мають потужність 3-4 кВт. Це десятки побутових моделей.
Постає питання, який кондиціонер буде правильніше вибрати? Тепер важливо приділити увагу основним характеристикам моделі:

  1. Тип кондиціонера. Мобільний моноблок, який можна переміщати в кімнаті чи спліт-система з блоком на вулиці;
  2. Рівень шуму. Особливо важливий, якщо передбачається встановлення в житловому будинку (особливо спальні). Зауважимо, що моноблок буде більш шумним, адже спліт-система дозволяє винести гулке обладнання за межі приміщення.
  3. Зручність керування. Найбільш примітивний варіант – механічна панель, що дозволяє зробити вибір між кількома швидкостями обдування та 3-4 режимами температури. Управління такою панеллю гранично зрозуміле, але не дозволяє робити тонкі налаштування. Більш просунуті моделі оснащені можливістю встановлення таймера, точної температури, режимів потужності та багато іншого.
  4. Клас енергоефективності показує, наскільки економічним буде пристрій. Найбільш ефективними будуть пристрої із маркером А+++;

Не меншої уваги стоять і додаткові параметри, які роблять кондиціонером максимально комфортним. Наприклад:

  • Автоматика для підтримки добових режимів температури та автоматичного перемикання між ними;
  • Датчики руху для включення ощадливого режиму, коли в кімнаті всі відсутні;
  • Можливість очищення/іонізації повітря;
  • Нічний режим з мінімальним рівнем шуму та плавним коливанням температур;
  • Можливість спрямування повітряних потоків;
  • Осушення/зволоження, а також підмішування свіжого повітря;
  • Турборежим для швидкого охолодження/нагріву приміщень;
  • Підтримка Wi-Fi, управління смартфоном та підключення до системи розумний будинок.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook