Туф – камінь вулканічного походження, який часто використовують у ландшафтному дизайні для створення композицій, максимально наближених до природи, декорування альпійських гірок, японських садів.
Це єдиний камінь, у порах якого можна вирощувати рослини. Такий «горщик» не треба часто поливати: він здатний поглинати й утримувати велику кількість вологи. На жаль, не кожен має можливість купити і привезти такий камінь на своє подвір’я. Але це не проблема. Зробити імітацію туфу – гіпертуф – і виробів з нього можна власноруч.
Переваги штучного туфу у тому, що з нього в домашніх умовах без особливих фінансових витрат і навичок можна зробити предмети та арт-об’єкти, які стануть окрасою присадибної ділянки. По-друге, можна створити будь-яку текстуру поверхні каменю, застосовуючи різні прийоми.
Знадобляться різні контейнери (пластикові і картонні), торф, перліт, цемент, сухий мох (сфагнум).
Щоб зробити форму, треба вкласти два контейнера один в один. Їхні стінки мають бути паралельними. Товщина зазору між стінками має становити ¾ об’єму.
Треба змішати у великому контейнері до однорідності рівні за об’ємом частини сухих компонентів (торфу, цементу і перліту (або крупного піску), можна додати трохи подрібненого сфагнуму) або 1 частину цементу з 2 частинами торфу, мохом. Можна використати суміш із цементу, піску і керамзиту, додати мох. Поступово вливати воду і перемішувати, поки суміш не набуде консистенції масткого домашнього сиру: не буде кришитися, але й не тектиме.
Зробіть перерву на 10 хв, щоб почалася реакція між цементом і водою, і знову продовжте вимішувати «тісто». Згорніть у кулаку кульку, покладіть її на долоню: вона не має розсипатися. Працювати треба в рукавичках! І досить швидко: за 15 хв суміш почне тверднути.
Суміш треба викласти спершу на дно великого контейнера шаром завтовшки 4 см. Далі поставити на нього менший контейнер і заповнити сумішшю порожнини між стінками. У внутрішню форму можна покласти камінь або насипати пісок, щоб стабілізувати її. Наповнювати сумішшю треба щільно. Через 24 год можна зняти внутрішню форму, а через 36 год – зовнішню форму. Легше видалити м’які пластикові та картонні контейнери.
Після цього можна просвердлити отвори в нижній частині контейнера для дренажу, використовуючи алмазне свердло. Наждачним папером зачистити нерівності. Далі контейнер треба залишити у спокої на 2–3 тижні до повного затвердіння. Залатати тріщини можна новим розчином, для цього виріб треба добре змочити водою, залишити на 5–10 хв. Нанести ще один шар суміші. Взимку під снігом залишати такий горщик не варто: від замерзання-розмерзання вологи у пористих стінках він може зруйнуватися. А ціле літо може стояти під відкритим небом, дощі йому не страшні.